Magánfőzött párlat készítése – A középpárlat
Mihelyst a kellemetlen szag megszűnik, váltsunk át középpárlat gyűjtésére, mert az előpárlat után azonnal kellemes aromákban feldúsult anyagok párolódnak le, ez pedig a párlat legértékesebb része! Fontos, hogy a középpárlatot külön zárt edénybe gyűjtsük. A középpárlat az alszesz jelentős, 40-50 százalékát teszi ki, szeszfoka pedig 50-60 fk körül mozog, íze, illata hamisítatlan, hibátlan, könnyen felismerhető!
Magánfőzött párlat készítése – Az utópárlat
Akkor kell utópárlat leválasztásra átváltanunk, amikor kezd megjelenni a jellegzetes főtt fazék-, üst íz, ami savanyú szagú. Az utópárlat általában 15-25 szeszfokos, az alszesz 25 százalékát teszi ki. Általában akkor kell elkezdenünk új edénybe gyűjtenünk, amikor a kifolyó párlat alkoholtartalma 30 fok alá csökken.
Magánfőzött párlat készítése – Érlelés, tárolás
A lepárolt pálinka még nem tekinthető kész italnak, kissé megviselt kinézete, és magas szeszfoka miatt. Ilyenkor illata szúrós, íze csípős, karcos, aromája hiányos, nem harmonikus. Fontos tudni, hogy a nemes gyümölcsből készített pálinkák igazi értékei, vagyis illat-, és ízviláguk 40-48 fokos alkoholtartalom mellett teljesednek ki, ezért eredeti alkoholtartalmát csökkentenünk kell – ezt hígítással tehetjük meg!
Magánfőzött párlat készítése – Hígítás
Csak tiszta, ionmentes, semleges ízű és illatú, desztillált vizet használjunk! Hígításnál fontos szabály, hogy a pálinka és a víz azonos hőmérsékletű legyen, és minden esetben a vizet töltsük a pálinkába, ne pedig fordítva! Érdemes a számított mennyiségű vizet több lépésben, kis mennyiségben, keverés mellett adagolni, így megóvhatjuk a magas koncentrációjú pálinka értékeit. Ha van mondjuk hét liter 59 fokos pálinkánk, és ezt szeretnénk 48 fokosra hígítani, akkor összesen 1,6 liter vizet kell hozzáadnunk - képlet: 7x59/48)-7.
Magánfőzött párlat készítése – Érlelés
Lefőzés után ízében friss, ízben karcos. Legalább 3-4 hónapra van szükség ahhoz, hogy valamelyest letisztuljon – ekkor lesz kicsit lágyabb, kevésbé karcos, már érezhetjük a gyümölcs finom illatát és ízét. Ha még várunk várunk, akkor még jobban helyreállnak a párlat belső egyensúlyai, megszűnik a darabossága, nyersessége, letisztul és isteni finommá válik. Ezután lehet palackozni és tovább pihentetni a pálinkát. Sok sikert kívánok mindenkinek!