Magánfőzött párlat készítése – Az alszesz képzés
Cefrével töltsük fel a főzőüstöt a térfogatának 3/4 részéig, majd kezdjük el melegíteni. A cefréből távázó párlat az üstsisakon keresztül a desztillálóba kerül, ahol újra cseppfolyósodik. Ez lesz az alszesz, ami minőségtől függően 20-40 százalékos alkoholtartalommal bíró etil-, és metil-alkohol, valamint egyéb anyagok keveréke, melynek mennyisége nagyjából a cefre 30 százaléka. Amikor a páracső hűtő felöli vége is elkezd melegedni, akkor valamelyest csökkentsük a fűtést – a fűtést úgy szabályozzuk, hogy megkezdésétől számítva egy óra múlva induljon meg a párlat kifolyása.
Az először kijövő alszesz több kozmaolajat tartalmaz, amit el kell választanunk a párlattól. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy egy kisebb edénybe hideg vizet töltünk az edény feléig, majd tele engedjük az előpárlattal, és leszíneljük róla a felszínen úszó kozmaolajat.
Magánfőzött párlat készítése – Lepárlás
A lepárlás elején a lefolyó alszesz szeszofka a cefre szesztartalmától és a főzőkészülék hatásától függően változik, általában 30-45 tf% között. Ellenőrizzük a hűtővíz hőmérsékletét hőmérővel, ennek hiányában a kezünk tapintásával. Akkor jó a hűtés, ha a hűtő felső harmada langyos, az alsó fele pedig hideg. Folytassuk a lepárlást egészen addig, amíg a kifolyó alszesz alkoholtartalma 10-15 tf% lesz. Arra ügyeljünk, hogy a lejött alszesz ne legyen 25 tf%-osnál erősebb, ha mégis az, akkor érdemes hígítani ioncserélt vízzel.
Magánfőzött párlat készítése – Az alszesz finomítása
Azért, hogy kívánt zamatú és minőségű pálinkát kapjunk, növelni kell az alkoholkoncentrációt és szét kell választanunk a párlatrészeket. Az alszesz nem habzik, ezért az üst 80-90 százalékáig tölthető. A fűtést kezdjük intenzíven, majd a páracső melegedésekor vegyük vissza és a lehető leglassabban indítsuk meg a lepárlást az alkotórészek tökéletes szétválasztásának érdekében. Az elő-, közép-, és utópárlatrészek szétválasztásának legbiztosabb módja, ha vizsgáljuk a lefolyó párlatot szaglással, ízleléssel (ehhez viszont szükség van szakértelemre, gyakorlatra).
Magánfőzött párlat készítése – Az elsőként lefolyó párlatrész, a rézeleje
Ez tartalmazza a legtöbb előpárlati szennyeződést, gyakran kékeszöld színű a hűtő belső felületéről eloldott grünspan miatt. Fontos tudni, hogy mivel sok szennyeződést tartalmaz, az egészségre is nagyon veszélyes, ezért semmisítsük meg! Mennyisége az alszesz 0,3-0,5 százaléka. A rézeleje utáni lejövő előpárlat mennyisége az alszesz 0,5-1,5 százaléka, ez általában szúrós szagú acetaldehidet és etil-acetátot tartalmaz.
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy ha mondjuk van 100 liter cefrénk, akkor ebből 25-30 liter az alszesz, amiből a rézeleje 1-1,2 deciliter, amit vizsgálat nélkül ki kell öntenünk. Ezután öt darab számozott pohárba 1-1 deciliter párlatot fogunk fel, és az ötödik számú pohártól visszafelé elkezdjük kóstolgatni, langyos vízzel hígítva. Amelyik pohár tartalma illatban, ízben már nem megfelelő, nem megy a középpárlathoz, attól kezdve a többit kiöntjük.