Magánfőzött párlat készítése – Minden tudnivaló a magánfőzött párlat készítéséről

Magánfőzött párlat készítése – Itt az alkalom, hogy kipróbáld!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
házi pálinka

Magánfőzött párlat készítése – Az alszesz képzés

Cefrével töltsük fel a főzőüstöt a térfogatának 3/4 részéig, majd kezdjük el melegíteni. A cefréből távázó párlat az üstsisakon keresztül a desztillálóba kerül, ahol újra cseppfolyósodik. Ez lesz az alszesz, ami minőségtől függően 20-40 százalékos alkoholtartalommal bíró etil-, és metil-alkohol, valamint egyéb anyagok keveréke, melynek mennyisége nagyjából a cefre 30 százaléka. Amikor a páracső hűtő felöli vége is elkezd melegedni, akkor valamelyest csökkentsük a fűtést – a fűtést úgy szabályozzuk, hogy megkezdésétől számítva egy óra múlva induljon meg a párlat kifolyása. 

Az először kijövő alszesz több kozmaolajat tartalmaz, amit el kell választanunk a párlattól. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy egy kisebb edénybe hideg vizet töltünk az edény feléig, majd tele engedjük az előpárlattal, és leszíneljük róla a felszínen úszó kozmaolajat. 

Magánfőzött párlat készítése – Lepárlás

A lepárlás elején a lefolyó alszesz szeszofka a cefre szesztartalmától és a főzőkészülék hatásától függően változik, általában 30-45 tf% között. Ellenőrizzük a hűtővíz hőmérsékletét hőmérővel, ennek hiányában a kezünk tapintásával. Akkor jó a hűtés, ha a hűtő felső harmada langyos, az alsó fele pedig hideg. Folytassuk a lepárlást egészen addig, amíg a kifolyó alszesz alkoholtartalma 10-15 tf% lesz. Arra ügyeljünk, hogy a lejött alszesz ne legyen 25 tf%-osnál erősebb, ha mégis az, akkor érdemes hígítani ioncserélt vízzel. 

hirdetes

Magánfőzött párlat készítése – Az alszesz finomítása

Azért, hogy kívánt zamatú és minőségű pálinkát kapjunk, növelni kell az alkoholkoncentrációt és szét kell választanunk a párlatrészeket. Az alszesz nem habzik, ezért az üst 80-90 százalékáig tölthető. A fűtést kezdjük intenzíven, majd a páracső melegedésekor vegyük vissza és a lehető leglassabban indítsuk meg a lepárlást az alkotórészek tökéletes szétválasztásának érdekében. Az elő-, közép-, és utópárlatrészek szétválasztásának legbiztosabb módja, ha vizsgáljuk a lefolyó párlatot szaglással, ízleléssel (ehhez viszont szükség van szakértelemre, gyakorlatra). 

Magánfőzött párlat készítése – Az elsőként lefolyó párlatrész, a rézeleje

Ez tartalmazza a legtöbb előpárlati szennyeződést, gyakran kékeszöld színű a hűtő belső felületéről eloldott grünspan miatt. Fontos tudni, hogy mivel sok szennyeződést tartalmaz, az egészségre is nagyon veszélyes, ezért semmisítsük meg! Mennyisége az alszesz 0,3-0,5 százaléka. A rézeleje utáni lejövő előpárlat mennyisége az alszesz 0,5-1,5 százaléka, ez általában szúrós szagú acetaldehidet és etil-acetátot tartalmaz.

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy ha mondjuk van 100 liter cefrénk, akkor ebből 25-30 liter az alszesz, amiből a rézeleje 1-1,2 deciliter, amit vizsgálat nélkül ki kell öntenünk. Ezután öt darab számozott pohárba 1-1 deciliter párlatot fogunk fel, és az ötödik számú pohártól visszafelé elkezdjük kóstolgatni, langyos vízzel hígítva. Amelyik pohár tartalma illatban, ízben már nem megfelelő, nem megy a középpárlathoz, attól kezdve a többit kiöntjük. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-10-11

Szilvatorta recept a New York Times-ból: 40 éve hódít egyszerűségével

A szilvatorta, amelyet először a New York Times tett közé és nagyon népszerű édességgé vált. Olvasd el a történetét és a gyors és egyszerű pite receptet.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gombaölo Amistar

Az Amistar-t megelőző preventív jelleggel alkalmazható, még az első tünetek megjelenése... Tovább

géntérkép (genetikai térkép)

a gének a kromoszómán való relatív helyét feltüntető ábra. Számos prokarióta teljes... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert