Az ötujjas ginzeng betegségei és kártevői
Az ötujjas ginzenget szerencsére nagyon probléma kínozza. Persze a szokásos levéltetvekre minden növényen érdemes odafigyelni, ezeken kívül pedig két másik kártevő is van, amelyekről jó, ha tudsz.
Japán cserebogár
A japán cserebogarak nagyon kellemetlen vendégek lehetnek az ember kertjében. Ezek a zöldesen csillogó, vörös színű bogarak rövid idő alatt képesek végezni egy-egy palántával. Ha lyukas, vagy csipkézett leveleket látsz növényeiden (nem csak ginzengjeiden), akkor könnyen lehet, hogy ilyen kártevőkkel van dolgod. Alaposan vizsgáld át növényeidet és a közeli palántákat is, és hajíts szappanos vízbe minden japán cserebogarat, amit csak találsz rajtuk. Ez után fújd le neem olajjal palántáidat, ami egy természetes rovarriasztó szer (és amit érdemes rendszeresen használni növényeiden).
Házatlan csigák
A házatlan csigák a növények tövét és gyökereit támadják meg. Sajnos viszonylag nehéz nyakon csípni őket, mert általában éjszakánként aktívak. Egy lehetséges megoldás egy kis pohárnyi sört helyezni növényeid közelébe, ez ugyanis vonzza a házatlan csigákat, amelyek belemásznak és belefulladnak a szeszbe.
Az ötujjas ginzeng szüretelése
Az ötujjas ginzeng szüretelésével érdemes legalább addig várni, míg a palánta eléri a 30-40cm-s magasságot. Ha a legjobb ízükkel szeretnéd felhasználni őket, akkor közvetlenül az előtt gyűjtsd be őket, hogy virágbimbóik kinyílnának. Vágj le 8-12 cm-es darabokat indáikból, hogy olyan gyorsan száradhassanak ki, mint a leveleik. Ha minden levágott részük megszáradt, akkor egy gyümölcsaszalóba is behelyezheted őket, hogy teljesen „ropogósra” száradjanak.
Ha nincs ilyen készüléket, akkor ki is terítheted őket egy tálcára egy jól szellőző, száraz helyen, ügyelve rá, hogy ne érje őket csapadék és napfény. Ha teljesen kiszáradtak, akkor más gyógynövényekhez hasonlóan, sötét, hűvös helyen tárolhatod őket, egy légmentesen zárható dobozban vagy befőttes üvegben.
Forrás: Fotók: Schutterstock