Támasztás
Az ötujjas ginzengnek valamilyen támasztékot igényel majd, ahogy növekszik. Ez lehet valamilyen rácsozat, vagy lugas is – a lényeg, hogy megtartsa a növény kígyózó indáit. Az ötujjas ginzeng akár 7,5 méter magasra is megnőhet, ha megfelelően kitámasztják, ráadásul mélyre (30cm) nyúló gyökerei is vannak, ezért nem esik nehezére magasra mászni.
Öntözés
Mint sok más növény, úgy az ötujjas ginzeng is rendszeres öntözést igényel, ezért ügyelj rá, hogy a talaj mindig nyirkos legyen alatta. Ha túl sokáig hagyod száraz földben, akkor hervadni kezdhet, de ha időben vizet kap, akkor újra visszanyeri majd erejét.
Mivel gyökerei meglehetősen mélyre nyúlnak, a talaj vízkészleteit is felhasználják (ha van mit). Ha a gyökerek száraz talajra lelnek, akkor nem nőnek tovább. Várd meg, míg a talaj alulról felfelé száradni kezd, mielőtt újra megöntöznéd. Ne hagyd, hogy a szárazság egészen a talaj tetejéig elérjen. Ha bedugod az ujjad a talajba, és a felső 5 centi száraz, akkor ideje öntözni.
Trágyázás
Az ötujjas ginzeng nem igényel sűrű trágyázást, de évente egyszer erősen ajánlott egy adag trágyával vagy komposzttal kiegészíteni a talajt alatta.
Talajtakarás
A talajtakarók segítenek megőrizni a talaj víztartalmát (hogy ritkábban kelljen öntöznöd), és lefojtják a gyomokat is, amelyek ágyásaidban jelennének meg. Talajtakarásra komposztot vagy levéldarabokat is használhatsz, hogy plusz tápanyagokkal dúsítsd a talajt palántáid körül, ahogy azok lassan lebomlanak.
Szaporítás
Amikor ötujjas ginzengjeid elég nagyra nőnek, dugványokat vághatsz róluk, amikkel könnyedén szaporíthatod őket. Mivel ezek a gyógynövények igencsak magasak lehetnek, kifejezetten javasolt is dugványokat vágni róluk, hogy méreteik kezelhetőbbek maradhassanak. A dugványok vágott végét egy pohár tiszta vízbe kell helyezni, hogy kigyökerezzenek – ezt a folyamatot gyökereztető hormonokkal is elősegítheted. A kigyökerezett dugványokat ez után apró palántákként elültetheted a kertben vagy egy cserépben.
Forrás: Fotók: Schutterstock