Az ötujjas ginzenget (Gynostemma pentaphyllum) a „halhatatlanság növényeként” is szokás emlegetni (másik megnevezése pedig a „jiaogulan”). Ezt a gyógynövényt gyakran fogyasztják teaként, ugyanis kivételes jótékony tulajdonságokkal rendelkezik. Az ötujjas ginzenget már rég óta használják az egészség megőrzésére, és sokak a hosszú élet egyik titkának tartják. Eredetiel Ázsiából származik, és külön előnye, hogy nem csak hasznos, hanem mutatós dísznövényként is szerepelhet kertedben. Ha szeretnél többet megtudni az ötujjas ginzengről, és magadnak is termesztenél belőle kertedben, akkor a következő útmutató neked szól!
Általános tudnivalók az ötujjas ginzengről
Habár kinézetéről vagy ízéről lehetetlen lenne megállapítani, az ötujjas ginzeng (más néven bizony a tökfélék családjába tartozik. Habár levelei hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a közönséges ginzengéi, a jiaogulan akár házon belül is termeszthető, míg a közönséges ginzeng csak a szabadban. Az ötujjas ginzenget eredetileg fekete tealevelekkel keverték össze, hogy kellemes ízt kölcsönözzenek neki, ma azonban sokan tisztán fogyasztják adaptogén gyógynövényként vagy tonik formájában (persze az íz fokozása céljából továbbra is keverhető). 8-10 USDA zónák között az ötujjas ginzeng hidegtűrő, tehát akár évelőként is termeszthető.
Az ennél hidegebb területeken (például hazánkban, ami a 6-7-es USDA tartományba esik) egynyáriként szokás termeszteni. Egy másik opció növénytartóba ültetni, és télire bevinni az otthon melegébe – így lényegében évelőként tartható, hiszen házon belül megmenekül a téli fagyoktól.
Az ötujjas ginzeng karéjos leveleket és zöldessárga virágokat hoz, amelyek a szárak közelében jelennek meg. A nyár közepén vagy annak végén virágzik, ez után pedig zöld magtokokat terem. A jiaogulan lehet hímivarú vagy nőivarú is, ezért két eltérő nemű példányt kell egymás mellé ültetned, ha magokat szeretnél szüretelni későbbi ültetésre.
Az ötujjas ginzeng ültetése
Az ötujjas ginzeng termesztése viszonylag egyszerű feladat, hiszen a legtöbb másik gyógynövényhez hasonló igényei vannak, amiknek nem nehéz eleget tenni.
Hová ültessük az ötujjas ginzenget?
Az ötujjas ginzeng megtűri ugyan a közvetlen napfényt, de ha olyan vidéken termeszted, ahol évelőként nevelhető, akkor érdemes olyan helyre ültetni, ahol némi félárnyék is éri a nap forróbb szakaszaiban. Éppen ezért tanácsos növénytartóba ültetni egy kerti ágyás helyett.
Egy cserepet vagy ládát bármikor arrébb vihetsz, hogy ginzenged több vagy kevesebb napfényt kaphasson. Ha ez nem opció számodra, és nincs árnyékos rész kertedben, akkor fel kell húznod valamilyen árnyékolót palántáid fölé, amelyek megvédik őket a legforróbb, délutáni órákban. A következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet!
Forrás: Fotók: Schutterstock