Milyen talajra van szüksége az ötujjas ginzengnek?
Az ötujjas ginzeng nem éppen válogatós, ha a talaj összetételéről van szó. Egyedül az számít, hogy ne álljon meg benne a víz, tehát jól elvezesse a felesleget. A legtöbb gazdaboltban kapható virágföld tökéletesen megfelel számára, de ha igazán szeretnél kedveskedni neki, akkor némi trágyát vagy komposztot is hozzáadhatsz ehhez a bolti keverékhez.
Az ültetés menete
Az ötujjas ginzenget magokkal vagy dugványokkal szaporíthatod. Mindkét megoldás egyszerűen kivitelezhető, csak más a menetük. A magokat az utolsó fagy után közvetlenül a kertbe, vagy már korábban növénytartókba is elültetheted. Az ültetés előtt érdemes 24 órára langyos vízbe áztatni őket egy lezárt edényben. Ez után ültesd el őket az előre nyirkosított talajban.
Ügyelj rá, hogy a magok lehetőleg pont 2,5cm-re legyenek egymástól, de készülj fel rá, hogy nem biztos, hogy mindegyik kicsírázik majd. Amennyiben házon belül, cserepekbe ülteted el ötujjas ginzengmagvaidat, naponta 12 órára palántanevelő lámpa alá kell helyezned őket. A csírázás akár 6 hétbe is beletelhet a hőmérséklettől függően, így ha egy hónap után sem hajtottak ki, adj még nekik bőven időt.
A csíráztatáshoz elengedhetetlen, hogy a talaj folyamatosan nyirkos (de nem átázott) maradjon a magok körül, és sokat segít az is, ha a hőmérséklet nagyjából 20-21°C körül mozog. A csírázást követően kiültetheted palántáidat, de akár bent is tarthatod őket (esetleg egy nagyobb cserépbe átültetve). Ha a kertbe szánod őket, akkor nyár elején ültesd ki ötujjas ginzengjeidet, humuszban gazdag talajba.
Az ötujjas ginzeng gondozása
Az ötujjas ginzeng nem igényel túl sok törődést, és akár éveken keresztül termeszthető és szaporítható különösebb gondok nélkül. Mindössze elegendő napfényre, vízre, fagy elleni védelemre, és némi támasztékra van szükségük, hogy jól érezzék magukat kertedben vagy otthonodban.
Forrás: Fotók: Schutterstock