Őszi bogyósok – Húsos som
Szintén őshonos Magyarországon a húsos som, ami a középhegységek vadon élő növénye, leginkább erdőszéleken találkozhatunk vele. A napos helyet kedveli, érdekessége, hogy árnyékban nem is terem. Gyümölcse éretten piros héjú, tojásdad, kellemes ízű és nagyon mutatós. Manapság szokták kertekben és közparkokban ültetni díszcserjeként, sajnos sokan elfelejtik, hogy mennyire értékes gyümölcsöt terem, amiből isteni lekvárt, szörpöt, dzsemet, kompótot, gyümölcsbort, vagy akár pálinkát készíthetünk.
Őszi bogyósok - Homoktövis
Vöröslő narancssárga terméseit szinte minden ember ismeri, igazi vitaminbombának számít. Nagyon sok jótékony hatása van, telis-tele van C-, és E-vitaminnal, esszenciális zsírsavakkal, ezek mindegyikre képes feltúrbózni immunrendszerünket, ami nagyon fontos ősszel-télen. Fogyaszthatjuk nyersen, de készíthetünk belőle gyümölcslevel, gyümölcsszószt, smoothie-t, lekvárt, zselét, kompótot, vagy akár likőrt is. Arra viszont érdemes figyelni, hogy főzés során sajnos szinte teljesen elvész a vitamintartalma!
Őszi bogyósok - Berkenye
Magyarországon őshonos, és már a védett fajok közé sorolták a kerti berkenyét, amit leginkább dísznövényként tartunk. Az egyik legtökéletesebb növény, amit valaha ismertem, minden része remekül felhasználható és még szép is! Leveleiből teát készíthetünk, gyomor-, és bélbántalmakra kiváló, gyümölcsét pedig hasznosíthatjuk pálinkához, likőrhöz.
Fája is jól megmunkálható, faragható, fényezhető, lombját a juhok és kecskék imádják. Most pedig jöjjenek azok az őszi bogyósok, amik szintén mutatósak, szépek, de nagyon kell velük vigyázni, ugyanis hasonlítanak egy-két ehető bogyóshoz, de a látszat néha csal, mivel nagyon mérgezők. A következő oldalon ezeket a bogyósokat mutatom be nektek, érdemes lapozni egyet, és velem tartani ott is!