Mérgező őszi bogyósok – Tiszafa
Magyarországon szintén őshonos, sok kertben megtalálható, mivel mutatós mind a levele, mint pedig a nyár végén-ősszel megjelenő bogyói. Azt viszont tudni kell róla, mind a lándzsás levelei (száradtan, lehullottan is), mind pedig az élénk piros bogyói mérgezők – csak a piros húsos magköpenye nem, ami édes ízű. Mérgében taxán típusú alkaloidokat találhatunk, ezek legerősebben a lovakra hatnak, halálos adagjuk 2-400 mg/testsúlykg. Mérgezés esetén támolygást, izomremegés, görcsöket, ájulást, nehéz légzést, szívelégtelenséget láthatunk. A madarak képesek megenni a piros magköpenyt, a mag pedig áthalad rajtuk emésztetlenül, ezért őket nem mérgezi meg.
Mérgező őszi bogyósok – Tűztövis
Örökzöld tövises díszcserje, ami nagyon kedvelt a kertekben, ősszel dekoratív, termése piros színű, jól mézelő, sokáig díszít, azonban nagy mennyiségben mérgezést okoz.
Mérgező őszi bogyósok – Nadragulya
Magyarországon is elterjedt, termése fényes fekete bogyó, ami telis-tele van mérgező anyaggal, már 3-4 szem is halálos lehet gyerekekre, nagyon vigyázzunk vele! Azonban nemcsak a bogyói, hanem a levelei és a gyökere is mérgező.
Mérgező őszi bogyósok – Fagyal
Nagyon sok kertben szintén megtalálható a fagyal, mivel belőle készül a legtökéletesebb sövény. Azt viszont már kevesen tudják, hogy a kérge, levele és bogyói is mérgezők!
Mérgező őszi bogyósok – Madárbirs
Nagyon hasonlít a közönséges tűztövishez, és szintén nagyon szeretik, leginkább azért, mert a madarak egyik nagy kedvence, így segítségével könnyedén beterelgethetjük kertünkbe a szárnyasokat. Termése apró, fényes piros, narancssárga, barna, vagy fekete, néhány egész télen rajtamarad a hajtásokon. Abban is hasonlít a tűztövishez, hogy termése enyhén mérgező, ezért érdemes csak a látványában gyönyörködni. Eddig tartott az őszi bogyósokról szóló cikkem, remélem, hogy minden érdekes növénnyel sikerült megismerkednetek!