A boroshordók a legjobb ültetők. Fából készültek, rusztikus és otthonos megjelenést kölcsönöznek a konténerkertnek, és sok növény elfér benne. Nagy méretüknek és a bennük lévő talaj mennyiségének köszönhetően olyan növényeket termeszthetsz ezekben a tárolóedényekben, amelyeket soha nem gondoltál! Ezekkel a praktikus tippekkel sikeresen termeszthetsz növényeket hordóban, mutatjuk!
Hol szerezhetek boroshordót növényeknek?
A legtöbb kertészeti központban már félbevágott boroshordók is találhatók, így ott kezdheted a keresést. Ha szerencséd van és egy pincészet közelében laksz, akkor pedig ott is érdemes körülnézni.
A hordó előkészítése
A hordókat semmilyen módon nem kell előkészíteni, hogy biztonságosak legyenek a növények számára. Valójában boros vagy whiskys hordók is lehetnek! Ezek nagyszerűek, mert már élelmiszerbiztonságosak, és kiválóan használhatók a kertben. Ennek ellenére van néhány lépés, amelyet meg kell tenni, hogy az alap boroshordódból megfelelő növénytartóvá váljon!
ADJ HOZZÁ VÍZELVEZETŐ LYUKAKAT
Fontos, hogy vízelvezető lyukakat fúrj a hordóba. Legalább három vízelvezető lyukat érdemes fúrni, én annyit szoktam a hordóimba. Ezután néhány téglára támasztom, hogy szabadon tudjon folyni majd a víz. Nagyon nehéz a hordó, ezért ezt előre meg kell tenni, mielőtt megtöltjük földdel!
TALAJTAKARÓ SZÖVET HASZNÁLATA
A talaj szűrése érdekében talajtakaró szövetet helyezhetsz a hordó belsejébe. Ez megakadályozza, hogy a talaj kifolyjon a vízelvezető lyukakból. Ennek az anyagnak vékonynak kell lennie, hogy a víz könnyen áthaladjon. Alternatív megoldásként használhatsz újságot.
A HORDÓ MEGTÖLTÉSE
A hordók nagyon sok talajt vesznek el. Emiatt nagyszerűek a mély gyökerű növények számára. Ha azonban nem tervezel mélyen gyökerező növények termesztését, pénzt takaríthatsz meg a virágföldön, ha a talaj előtt más anyagokkal töltöd fel. Íme néhány ötlet! A hordó felső 30 centijének virágföld keveréknek kell lennie.
Ha a hordó megtelt, a súlya miatt szinte lehetetlen mozgatni. Ezért győződj meg róla, hogy biztosan megfelel-e a hordód kitöltése, úgy, ahogy eltervezted.
Mit ültessünk egy boroshordóba?
A talaj mennyisége miatt könnyen nevelhetsz mélyen gyökerező növényeket. Ez alkalmass lehet a legtöbb kis és közepes méretű évelő, cserje és egynyári növény számára.
A boroshordók kiválóan alkalmasak arra is, hogy távol tartsák az útból a földön mászó kártevőket! Ha vannak olyan növényeid, amelyek kártevőkkel küzdenek, emeld fel őket a hordóba. Például én salátát termesztek a hordómban, nehogy a csigák felfalják az egészet. A boroshordók jól használhatók az invazív növények, például a menta vagy a citromfű kordában tartására is.
ZÖLDSÉGEK TERMESZTÉSE BOROSHORDÓBAN
Íme néhány zöldség, amelyek növekedéséhez általában nagyobb tartályokra van szükség:
- Krumpli
- Paprika
- Sárgarépa
- Paszternák
- Uborka
- Paradicsom
- Fehérrépa
VIRÁGOK TERMESZTÉSE BOROSHORDÓBAN
Hasonlóképpen, néhány virág, amelyről azt gondoljuk, hogy nem vaó a konténeres ültetéshez, csodálatosan működik, ha hordóba ültetik.
- Levendula
- Kasvirág
- Hibiszkusz
- Kánna
- Kardvirág
- Orgona (kis fajták)
- Magnólia (kis fajták)
- Liliomok
Gondozási tippek
Bár a hordó magassága segít megelőzni a talajon mászó kártevőket, néhányan mégis feljuthatnak. Különösen a meztelen csigák okoznak problémát a hordós saláta elfogyasztása során. Annak érdekében, hogy megakadályozzuk, hogy felmásszanak a hordó falán, helyezz egy rézhuzalcsíkot a szélére, hogy megállítsd őket.