Készítsd elő a termőfelületet
A mohatermesztés egyik legnagyobb kihívása a termőfelület előkészítése. Mivel a mohának nincsenek gyökerei, nem versenghet más növényekkel a talaj tápanyagaiért, azonban nehezen is telepszik meg olyan helyeken, ahol más növények vannak jelen. A feladat tehát teljesen lecsupaszítani az adott területet, hogy tiszta lappal indulhass. Habár gyökereik nincsenek, a mohák számára fontos, hogy milyen pH értékű talajra kerülnek rá.
A legtöbb moha savas talajon szeret „lakni”, valahol 5,5 pH érték körül. Ha szükséges, használj adalékanyagokat, hogy elérd azt a pH értéket, amire választott mohádnak szüksége van. A mohák leginkább sűrű talajban szeretnek nőni (a mohák természetes előfordulása sűrű talajra utal a kertben). Ez fontos, mert ha szeretnéd csökkenteni a pH értéket, akkor azt ne szilárd kénnel tedd (ez lazítja a talajt), hanem vízben feloldottal.
Miután a növények gyökereit eltávolítottad, lefektetheted a mohaszalagot, majd egy öntözés után akár már lépkedhetsz is rajta – ezt egyébként érdemes is megcsinálni, hogy jobban rögzüljön a helyén. A lefektetést követően a moharéteg megakadályozza majd, hogy a növények magvai eljussanak a talajig, és kicsírázzanak, azonban ha magok maradtak a moha alatt, akkor azok kicsírázhatnak, és felszakíthatják a mohatakarót, ami így elmozdul majd a talajtól.
Elképzelhető tehát, hogy a moha lefektetését követően rendszeresen gyomlálnod kell majd, lehetőleg mielőtt a gaz túlságosan megnőne. Ha mohazagyot használsz szalag helyett, akkor a zagyot ugyan úgy a lecsupaszított felületen kell felhasználnod. A mohának átlagosan 5-6 hétre (vagy akár többre, a körülmények szerint) van szüksége, hogy rögzüljön a helyén. Készülj fel rá, hogy ez alatt rendszeresen öntöznöd és gyomlálnod kell, hogy megerősödhessen.
Tartsd tisztán a mohákat
Miután moháid megerősödtek, az öntözésen és rendszeres gyomláláson kívül oda kell figyelned tisztán tartásukra is. A moha könnyedén összeszedi a szemetet, amit egy puhaszálú, kisméretű seprűvel távolíthatsz el róla a legkíméletesebben. A leveleket levélfújóval, vagy kézzel, de lehetőleg ne gereblyével tüntesd el róluk.