Moha felhasználása a kertben - gyönyörűen alkothatsz mohával kertedben!

Így teheted csinosabbá kertedet mohával

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Használd fel a mohát a kertben

Készítsd elő a termőfelületet

A mohatermesztés egyik legnagyobb kihívása a termőfelület előkészítése. Mivel a mohának nincsenek gyökerei, nem versenghet más növényekkel a talaj tápanyagaiért, azonban nehezen is telepszik meg olyan helyeken, ahol más növények vannak jelen. A feladat tehát teljesen lecsupaszítani az adott területet, hogy tiszta lappal indulhass. Habár gyökereik nincsenek, a mohák számára fontos, hogy milyen pH értékű talajra kerülnek rá.

A legtöbb moha savas talajon szeret „lakni”, valahol 5,5 pH érték körül. Ha szükséges, használj adalékanyagokat, hogy elérd azt a pH értéket, amire választott mohádnak szüksége van. A mohák leginkább sűrű talajban szeretnek nőni (a mohák természetes előfordulása sűrű talajra utal a kertben). Ez fontos, mert ha szeretnéd csökkenteni a pH értéket, akkor azt ne szilárd kénnel tedd (ez lazítja a talajt), hanem vízben feloldottal.

hirdetes

Miután a növények gyökereit eltávolítottad, lefektetheted a mohaszalagot, majd egy öntözés után akár már lépkedhetsz is rajta – ezt egyébként érdemes is megcsinálni, hogy jobban rögzüljön a helyén. A lefektetést követően a moharéteg megakadályozza majd, hogy a növények magvai eljussanak a talajig, és kicsírázzanak, azonban ha magok maradtak a moha alatt, akkor azok kicsírázhatnak, és felszakíthatják a mohatakarót, ami így elmozdul majd a talajtól.

Elképzelhető tehát, hogy a moha lefektetését követően rendszeresen gyomlálnod kell majd, lehetőleg mielőtt a gaz túlságosan megnőne. Ha mohazagyot használsz szalag helyett, akkor a zagyot ugyan úgy a lecsupaszított felületen kell felhasználnod. A mohának átlagosan 5-6 hétre (vagy akár többre, a körülmények szerint) van szüksége, hogy rögzüljön a helyén. Készülj fel rá, hogy ez alatt rendszeresen öntöznöd és gyomlálnod kell, hogy megerősödhessen.

Tartsd tisztán a mohákat

Miután moháid megerősödtek, az öntözésen és rendszeres gyomláláson kívül oda kell figyelned tisztán tartásukra is. A moha könnyedén összeszedi a szemetet, amit egy puhaszálú, kisméretű seprűvel távolíthatsz el róla a legkíméletesebben. A leveleket levélfújóval, vagy kézzel, de lehetőleg ne gereblyével tüntesd el róluk.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

intermedier anyagcsere (közti anyagcsere)

az élő szervezetekben az anyagfelvétel és -leadás között lezajló átalakítási folyamatok... Tovább

állatorvosi körzet

az ->állatorvosi gyakorlatot folytató állatorvosnak az ->Állategészségügyi és Élelmiszer... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert