Készíts mohazagyot
Ha olcsóbban szeretnél mohát telepíteni kertedbe, akkor készíts mohazagyot. A zagyból termesztett moha sokkal természetesebben passzol azokra a felületekre (vagy résekbe), amikre telepíted, legyen szó akár különös formájú sziklákról, farönkökről, falakról, vagy bármi másról. A zagy elkészítése igazán egyszerű: nincs más dolgod, mint összekeverni egy maréknyi mohát egy bögrényi tiszta vízzel, és összekeverni őket egy turmixgépben.
A kész sűrű folyadékot aztán egyszerűen csak fel kell kenned vagy öntened azokra a felületekre, ahová mohát szeretnél telepíteni, és várni, hogy megteremjen. Ez a módszer azt használja ki, hogy a gombák spórákkal szaporodnak – a „turmixoláskor” a spórák belekerülnek a vízbe, és amikor azt felviszed egy felületre, lényegében mohát „ültetsz” velük. Ha jobb tapadásra van szükséged egy bizonyos felülethez, akkor keverj némi agyagot a zagyhoz, amitől sűrűbb lesz.
Válassz mohát
A mohákról sokan úgy tartják, hogy árnyék- és nedvességkedvelő növények, ami a többségükre igaz is, azonban a moháknak több mint 20 ezer fajtája ismert, és akad közöttük olyan is, ami szárazabb, naposabb helyen is vígan eléldegél. Ha extrém száraz körülmények között szeretnél mohát termeszteni, vagy életben tartani, akkor ehhez megfelelő öntözőrendszerre lesz szükséged.
A legtöbb boltban kapható mohaféle persze főleg árnyék- és nedvességkedvelő, a szabadban pedig többnyire erdőkben találhatsz rájuk, a fák és dombok északi oldalán, vagy nyirkos területeken. Ha moháidat a szabadban gyűjtöd be, akkor figyelj oda rá, hogy milyen helyen szeded össze őket – otthonodban is hasonló körülmények között érzik majd a legjobban magukat. Vásárláskor előre tájékozódj, hogy milyen dolgokra van szüksége választott fajtádnak.
Használj sziklákat
Ha a mohát sziklákra, vagy más, nem szabályos felületekre viszed fel, akkor próbáld kihasználni az adott felület réseit és vájatait, hogy a zagy jobban megkapaszkodhasson. A változatosabb hatás érdekében a zagyot felviheted már kifejlett mohák mellé is. Ha a zagy egyenes talajra kerül, akkor néhány kisebb sziklacsoport segítségével egy helyen tarthatod a sprórákat, amíg meg nem erősödnek. Mindez segít abban is, hogy némi nedvesség is maradjon talajszinten. Ahogy aztán a moha növekedni kezd, eltávolíthatod a köveket, ha elkezdi körbenőni azokat.