A mohát kevés kertész látja szívesen birtokán, ugyanis jelenléte súlyos talajproblémákra utal, és általánosságban nehéz megszabadulni tőle. Azonban a mohát kreatívan is fel lehet használni, és ha egy igazán csinos kertre vágysz, akkor ezek az apró „szőrös” növények nem hiányozhatnak belőle! Mohát termeszteni meglepően egyszerű, és az eredmények igen látványosak lehetnek. Némi felkészüléssel és rendszeres öntözéssel a moha éppen annyira jól nőhet kertedben, mint bármelyik más gondozott növény. Íme minden, amit a mohákkal való kertépítészetről tudnod kell!
Alapvető tudnivalók a mohákról
A mohák a kerti növények egy külön táborát képezik. Első jellegzetességük, hogy egyáltalán nincsenek gyökereik, amiből egyenesen kikövetkeztethető, hogy a nedvességet és tápanyagokat nem a talajból veszik fel, mint szinte minden másik növény. A mohák a csapadékból és a levegő páratartalmából jutnak nedvességhez, a tápanyagokat pedig ebből a vízből, a levegőből, és a levegőben terjedő porszemcsékről szerzik be, amelyek rájuk telepszenek.
A mohák nem hoznak virágot, és nem is termelnek magokat, mint a legtöbb kerti növény – ehelyett spórákkal szaporodnak, akárcsak a gombák. Kinézetük miatt gyakran keverik őket a zuzmókkal. Habár jól érzik magukat árnyékos helyeken, a legtöbb ma létező növényhez hasonlóan nekik is szükségük van némi napfényre, hogy fotoszintézishez és a klorofiltermeléshez. Külön érdekesség, hogy a mohák valószínűleg a legősibb növények az egész világon, ugyanis durván 450 millió éve vannak jelen bolygónkon.
A moha ültetésének módszerei
Az átültetéses módszer
Mohákat lapokban vagy szalagokban lehet beszerezni, hasonlóképpen a legtöbb talajtakaróhoz. Ennek a módszernek az a nagy előnye, hogy miután kigöngyölíted a mohaszalagot, megöntözöd, és sétálsz rajta egy kicsit, olyan lesz, mintha a moha már hosszú évek óta ott lenne kertedben. Ha azonnali eredményekre vágysz minimális befektetett munkával, akkor ez a neked való opció.
A probléma az, hogy a készen vásárolt, azonnal lefektethető moha igen drága lehet, nem is beszélve a házhozszállítás költségeiről. Egy másik lehetőség mohát gyűjteni a „vadonból”? és azt elültetni otthonodban, de ügyelj rá, hogy nem-e tiltja a környéken a szabályzat a mohák begyűjtését, és tartsd észben, hogy a mohák a természetes körforgás fontos részeit képezik, és ha túl sokat távolítasz el egy helyről, azzal árthatsz a környezetnek.
Fontos szempont, hogy ha például sziklákat, vagy más nem egyenletes felületeket szeretnél betakarni mohával, vagy esetleg réseket szeretnél betömni egy kőfalon, akkor a kigöngyölített moha erre nem lesz alkalmas. Az előtermesztett, méretre vágott, utólag lefektetett moha nem mindenhová passzol úgy, mintha eredetileg oda nőtt volna. A következő oldalon elmondom azt is, hogyan használhatod fel a mohát, érdemes lapozni egyet!