Rengeteg műanyag van a hazai vizekben

Elképesztő mennyiségű műanyag van a Balatonban – Még a szakértők is meglepődtek!

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes

Még a szakembereket is meglepte a legújabb mikroműanyag-kutatás eredménye, elképesztően sok műanyag található a magyarországi vizekben, köztük a Balatonban is, nézzük a részleteket! 

Tele vannak a hazai vizek műanyaggal

Mikroműanyag-kutatás – Nem várt eredmények

A Wessling Hungary Kft. szakemberei az utóbbi években több alkalommal is végeztek kutatásokat, méréseket a magyarországi vizeken, melyek során a tavak, valamint a folyók mikroműanyag tartalmára derült fény. Egy független laboratórium a most záruló K+F projekt során olyan mintavételi módszert fejlesztett ki, amelynek segítségével sokkal pontosabb, ráadásul megbízhatóbb eredményeket kaphatunk a kutatások során. Éppen ezért születtek eléggé meglepő adatok: a korábban mért információknál akár 3-5-ször is nagyobb lehet a magyarországi vizekben jelen lévő tényleges mikroműanyag-koncentráció. 

A magyarországi vizekben található mikroműanyagok mértéke

A Wessling Hungary Kft. munkatársai a kutatás során ötven részecskét fedeztek fel köbméterenként a Dunában, Budapest közelében, a Balatonban és a Zalában pedig 5-10 részecskét köbméterenként. A legtöbb azonosított részecske, a korábbi eredményekhez hasonlóan polietilén anyagú, de mellette kimutatható volt a polipropilén, a polisztirol, valamint a poli(vinil-klorid) (PVC) is.

hirdetes

Sajnos megállapított tény, hogy a műanyaghulladék jelentős része bekerül a természetes ökoszisztémába, a vizekbe is, ahol a lebomlásuk nem történik meg. Ezzel szemben viszont fizikai-kémiai hatásuk következtében láncszerkezetük aprózódik, ezáltal jön létre a mindössze öt milliméternél kisebb mikroműanyag.

Édesvizeink minősége nagyon fontos, a tápláléklánc szempontjából jelentőségű, mégis messze elmarad a tengeri vizsgálatoktól a mikroműanyag-terhelésük kutatása. Sajnos nem szolgáltatnak egységesen értelmezhető eredményeket a különböző mintavételi és vizsgálati módszerek, pedig a jövőben elengedhetetlen a tényleges ökológiai és humán egészségügyi kockázat megállapítása.  

A problémát még fokozza az is, hogy a különféle kutatócsoportok más és más módszereket alkalmaznak a mintavételre, valamint a minták előkészítésére, ezért a megszületett eredményeket nem lehet összehasonlítani. Mi a gond a mikroműanyagokkal? A következő oldalon ezt mondom el nektek! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csomós ebír (Dactylis glomerata L.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, magasra növő, bojtos gyökerű szálfű (fűfélék).... Tovább

Rovarölo Insegar 25 WG

Az integrált gyümölcsösök nélkülözhetetlen szere, hernyó kártevők ellen.Hatóanyag: 25 %... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetgazdálkodás Környezetvédelem