Rengeteg műanyag van a hazai vizekben

Elképesztő mennyiségű műanyag van a Balatonban – Még a szakértők is meglepődtek!

Szélesi Ferenc - Főkertész
hirdetes
Tele vannak a hazai vizek műanyaggal

Mik azok a mikroműanyagok? 

Mikroműanyagnak, vagy mikroplasztiknak nevezzük az öt milliméternél kisebb műanyagdarabokat. Ezek a miniatűr darabkák a műanyagok bomlási folyamata során keletkeznek, a műanyagok szerkezetének szétesésével, melyet elsősorban az ultraviola sugarak okoznak, a napsugárzáson keresztül. A műanyag szerkezeti változásának másik okozója az anyag elöregedése.

A műanyag fizikai, illetve kémiai folyamatok végeredményeként is aprózódhatnak, előfordulhatnak a környezetben ugyanúgy, mint az emberek, vagy az állatok szervezetében. A természetes vizek, az eső, a levegő, de még a talaj is tartalmazhat mikroműanyagokat, akárcsak az, amit megeszünk – ebből is látható, hogy mekkora veszélyt jelent ránk nézve a mikroműanyag.

hirdetes

A mikroműanyag keletkezése

A mikroműanyagok egy része a mindennapi használati tárgyaink kopásából erednek, mely során a különböző műanyag tárgyaink apró méretű darabkákat veszítenek a tömegükből. A személygépjárművek abroncsai például a használat során elvékonyodnak, a menet során apró darabkák válnak ki belőlük, de hasonló a helyzet a műszálas textíliákkal is, mosás során apró műanyagszálak húzódnak ki a szövetekből, amik természetesen a környezetbe kerülnek. Sajnos a keletkezett mikroműanyagok egy része már a keletkezéstől kezdve súlyosan szennyezik a környezetet, mivel közvetlenül oda jutnak ki, míg más részük „csak” közvetett módon jut el a környezetig. 

A mikroműanyagok veszélyei

A mikroműanyagok nagyon ellenállók a környezeti hatásokkal szemben, ezért halmozódhat fel nagy mennyiségű mikrohulladék a szárazföldön, valamint a vizek közelében. A mikroműanyagok által hordozott környezeti, humánegészségügyi kockázatok felméréséhez meg kell ismernünk a pontos elterjedésüket, majd fel kell mérnünk az általuk okozott káros hatásokat.

Veszélyességük pontos felmérése kezdeti stádiumban van, de több esetben is bizonyítást nyert, hogy káros élettani hatásokkal bírnak (gyulladásos folyamatok indukálása, tápcsatorna eltömítése, stb.). Ideje lenne, ha sokkal jobban odafigyelnénk környezetünkre, és igen, te magad is tehetsz a változásokért! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kalapácsos daráló

szemes és szálastakarmányok aprítására szolgáló gép, amely a szemekre mért szabad... Tovább

Marabel

Burgonya Cél: korai érésû étkezési burgonya Leírás:A növény alacsony-magas, lomb... Tovább

Tovább a lexikonra
Környezetgazdálkodás Környezetvédelem