Marokkóban ez a kép teljesen szokványos, Magyarországon azonban nem igazán. A most következő cikkben bemutatom nektek Marokkó fára mászó kecskéit és természetesen arra a kérdésre is megkapjuk a választ, hogy miért másznak fel a fára!
Dél-nyugat Marokkóban szinte mindenhol beleütközünk a fára mászó kecskékbe, magyar szemmel elég furcsa látványt nyújtanak, a helyi kecskepásztorok azonban akkor lennének meglepődve, ha nem a fán látnák az állatokat. Az itt élők azt mesélik a kisgyerekeknek, hogy ezek a kecskék bizony a fákon teremnek, és ha kellő gondozást kapnak a fák, akkor nagyon szép kecskék lesznek rajta. A kecskékről egyébként köztudott tény, hogy kiváló hegymászók, a legmeredekebb sziklafalakat is képesek megmászni.
Ebből következik az is, hogy a fák nem jelenthetnek akadályt a számukra. A kecske a párosujjú patájával és a puha talpával remekül egyensúlyoz, és meg tudja fogni a fa kérgét. Az elcsökevényesedett ujjaik, a farkas köröm sokkal erősebb és feszesebb, ezért segít felhúzni az ágakon. És hogy miért másznak fel ilyen elképesztő helyekre a kecskék? A következő oldalon elmondom!
Ennek egyetlen egyszerű oka van: az élelem! A kecskék ugyanis a sziklákra és a fákra is azért másznak fel, mert reménykednek egy kis finomságban. Marokkóban elég nehéz ugyanis élelmet találni, mivel nagy a szárazság. A kecskék pedig rátaláltak az argánfa fantasztikus gyümölcseire, amely általában júniusban terem. Ez a fa akár 8-10 méter nagyságúra is megnő, és 150-200 évig is él. A törzsei göcsörtösek és tüskések, de az őshonos kecskék kitűnően alkalmazkodtak hozzá.
Az argánfa a dél-nyugat Marokkói, félsivatagos Sous-völgyben , és az algériai Tindouf régióban nő a Földközi-tenger nyugati részén. A gyümölcs, ami körülbelül 2-4 cm hosszú, egy nagyon kemény dióhéj veszi körül a húsos részt. A héjon belül található egy vagy két mag, amelyet a kecskék is szeretnek. A gyümölcs gazdag olajban, és fontos forrása a marokkói berber gazdaság számára.