Kedvező kilátásokkal indul az idei húsvéti szezon a hazai juhtenyésztők számára. Az európai piacon egyre erősödő kereslet tapasztalható, amit a korai húsvéttal egybeeső muszlim ramadán ünnep is tovább növel. Mutatjuk az MTI beszámolóját a juhászok húsvéti kilátásaival kapcsolatban.
Sok juh kerül exportálásra
Európa több országába is kerülnek a kiváló minőségű magyar juhokból idén húsvétkor. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Juh és Kecsketenyésztők Szövetség (MJKSz), valamint a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet (JKÁSz) hétfőn kiadott közös piaci körképe szerint a legtöbb könnyű bárány az idén is Olaszországba kerül, de jelentős a francia, a német, a belga és a holland kereslet is a magyar bárányok iránt. A juhászok e mellett annak is örülhetnek, hogy 2027-ig tartó Közös Agrárpolitikában (KAP) rengeteg új támogatási forma is megjelenik, több különböző címen is nyújtanak segítséget a gyepre alapozott, extenzív állattartás számára. Ennek oka az, hogy Európában növekszik a kereslet a juh- és a bárányhús iránt, aminek okát abban kell keresni, hogy az EU önellátottsági szintje Nagy-Britannia kiválásával a korábbi 95 százalékról 88 százalékra csökkent. Az árak tekintetében idén ugyanakkor az előző évekhez képest mérsékeltebb ütemű növekedés várható.
Olaszország hatalmas bárányhús fogyasztó
2023-ban a viszonylag korai, március végén esedékes húsvéti időszakban az idehaza tartott állatok bárányai túlnyomórészt szintén Olaszországba kerülnek. A mediterrán országban a katolikus hagyományok és a gasztronómiai szokások miatt kifejezetten kedvelt étel a bárány húsvétkor. Az idei húsvéti időszak abból a szempontból különleges lesz a hazai juhtenyésztők számára, hogy a keresztény ünnep és a muszlim vallásúak szent hónapja, a ramadán átfedésben lesz egymással, ugyanis húsvétvasárnap március 31-én lesz, míg a Ramadán március 10-től április 8-ig tart. A ramadán tovább növeli a keresletet Olaszországon kívül Franciaországból és Németországból, Belgiumból és Hollandiából is.
Csökkenteni kell az olasz piacnak való kitettséget
A hazai juhtenyésztés szempontjából pozitív változás az exportpiacok diverzifikálása, ami nagyon fontos az egyes ágazatok szempontjából. A hagyományos olasz piac mellett sikerült új exportkapcsolatokra szert tenni az elmúlt években, így csökkent az ágazat kiszolgáltatottsága. Míg az olasz piacra továbbra is döntő hányadban a kissúlyú bárányok kerülnek, 12-16 kilogrammos vágottsúlyú kategóriában, a nagy súlyú bárányok (16-18 kilogramm) egyre nagyobb hányada kerül Franciaországba, Belgiumba, Németországba, Ausztriába és Hollandiába, de jelentős a Közel-keleti piac érdeklődése is. Szomorú viszont, hogy miközben a bárányexport folyamatosan erősödik, a hazai bárányhús fogyasztás továbbra is nagyon alacsony szinten van.