Az előgyomortartalom baktériumos eredetű rothadását, rendellenes bomlástermékek felhalmozódását rothasztó baktériumok (E. coli, proteusok stb.) okozzák, melyek földdel szennyezett, befülledt, rothadt, fagyos takarmányokkal (szilázs, répafej, abrak, rosszul kezelt szálas) vagy szennyezett ivóvízzel a környezetből kerülnek be, de úgy is keletkezhet, hogy az acidózist vagy alkalózist követően a megváltozott pH miatt a bendőben csekély számban mindig jelen lévő rothasztó baktériumok megszaporodnak.
Bendőrothadás
margin:0cm 0cm 8pt">
Mi okozza?
margin:0cm 0cm 8pt">Az előgyomortartalom baktériumos eredetű rothadását, rendellenes bomlástermékek felhalmozódását rothasztó baktériumok (E. coli, proteusok stb.) okozzák, melyek földdel szennyezett, befülledt, rothadt, fagyos takarmányokkal (szilázs, répafej, abrak, rosszul kezelt szálas) vagy szennyezett ivóvízzel a környezetből kerülnek be, de úgy is keletkezhet, hogy az acidózist vagy alkalózist követően a megváltozott pH miatt a bendőben csekély számban mindig jelen lévő rothasztó baktériumok megszaporodnak.
margin:0cm 0cm 8pt">
Mikor fordul elő?
A fenti okok érvényesülésekor.
Milyen tünetek vannak?
Általános tünetek: elesettség, tompultság, láz, szapora érverés és légzés, vérkeringési zavarok, kipirult kö
Emésztőrendszeri tünetek: étvágytalanság, súlyos bendőrenyheség, ismétlődő felfúvódás, híg, bűzös bélsár. A bendőtartalom sötétbarna, vízszerű, bűzös, habos, egyes egyedeken hasmenés, ízületgyulladás, ekcéma, rángógörcsök, majd teljes bénulás.mónia-szagú.
Bendőfelfúvódás
Gyomor-szájadékokon át az oltógyomorba, onnan a belekbe jut, de ha a távozás bármely okból akadályozott (anatómiai, élettani), felhalmozódnak.
Bendőfelfúvódáskor a bendőgázok termelődésének és távozásának egyensúlya felborul, a gázok kitöltik az előgyomrok, főként a bendő üregét.
Az elsődleges felfúvódás lehet:
Szabad gáz okozta egyszerű felfúvódás;
Elsődleges felfúvódás:
Haboserjedéses felfúvódás;
Előgyomor-emésztés más biokémiai zavarai okozta felfúvódás.
A lefolyás időtartama alapján a bendőfelfúvódás lehet:
Másodlagos felfúvódás: az átlagos mennyiségben képződött gázok valamely mechanikai akadály vagy más betegség okozta bendőrenyheség miatt nem tudnak élettani úton távozni a szervezetből.heveny(az elsődleges felfúvódások legtöbbje gyors lefolyású, a másodlagosaké lehet heveny, vagyis gyors, de lehet idült, vagyis lassú is).
Itt a két leggyakoribb, ugyanakkor legveszélyesebb formával:
Szabad gáz okozta felfúvódás
Mi okozza?
szabad gáz okozta egyszerű felfúvódással és a habos-erjedéses felfúvódással foglalkozunk.
A gázok a bendőtartalom fölött, a bendő felső, kupolaszerű részében, a bendőtartalomtól elkülönülve gyűlnek össze:
Száraz takarmány gyors erjedésre hajlamos zöldtakarmányra való hirtelen, átmenet nélküli áttérése (pl. téli időszak után tavaszi legeltetéskor);
Nagy mennyiségű zöldtakarmány mohó evése;
Túl finomra őrölt abraktakarmány;
Bendőacidózis;
Mikor fordul elő?
A fenti okok érvényesülésekor. Juhokban gyakoribb és a gyengébb bendőizomzat miatt súlyosabb kimenetelű szokott lenni, mint szarvasmarhákban.
Előgyomormozgások és a böfögés bármely gátlása (anatómiai, reflexes, a bendőizomzat megnyúlik, a bendő kitágul, ez gátolja a simaizomzat összehúzódását, vagyis a bendő motorikáját, emellett a nagy bendőbeli nyomás miatt sokkal több gáz kerül a vérbe, ez acidózist okoz, ami szintén akadályozza a normális bendőmozgást).
Milyen tünetek vannak?
felfúvódás kialakulása lassúbb, mint a haboserjedéses felfúvódásé. A felfúvódás kezdetén a bendőmozgás és a böfögés gyakoribb, erőteljesebb, a has teltsége még mindkét oldalon szembetűnő.tt lábakkal áll, a nyálkahártyák kékesvörösek, a felületes vénák teltek, keringési zavarok lépnek fel.
Megelőzés, védekezés
Ez nem egészen így van!
Annak eldöntése, hogy önálló bántalomról vagy valamely be
tegség kísérőjelenségéről van-e szó, szakember feladata, bár igaz, hogy az előzmények ismeretében legtöbbször egyértelmű a helyzet (pl. a legelőn történő tömeges felfúvódáskor). Mégis, azt előre jelezni, hogy a felfúvódás mennyi idő alatt milyen következményekkel járhat, sohasem lehet! Nemegyszer előfordult már, hogy a „menetredszerűen” kissé felfúvódott anya állapotát „házi módszerekkel” sikerült rendezni, mígnem egyszer pár perc alatt úgy felfúvódott, hogy már a trokározás sem segített.
Alapszabály tehát:
Az, hogy a felfúvódást annak észlelésekor a lehető legrövidebb időn belül jelezzük állatorvosnak! A következő tanácsok a megelőzésre és azokra az esetekre vonatkoznak, amikor bármely okból az állatorvosi beavatkozás késhet·
Okok lehetőség szerinti kiküszöbölése, különös tekintettel a takarmányozásra.
A felfúvódásra hajlamosító takarmányokat 15-20%-ban szénával vagy szalmával keverve, „rázottan” etessük!
Legeltetés előtt adjunk szénát, különösen a téli zárt tartás után fokozatosan szoktassuk hozzá juhainkat a zöldhöz!
Veszélyes a hajtatva legeltetés, mert gyors legeléskor az állatok a növények legfelső, gyenge hajtásait csipegetik le.
Forrás: Agrárágazat