Madáretető építése házilag – Építs madáretetőt házilag, egyszerűen

Madáretető építése házilag – A legjobb, legolcsóbb megoldások

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Madáretető építése házilag, a legjobb megoldások madáretető építéséhez

Madáretető építése házilag – „A” típusú odú

Az „A” típusú odúk kistermetű cinege fajok. például kék-, barát-, fenyves cinege jellemző odú típusa. Apró méretei miatt kizárhatók a nagyobb termetű fajok, például a széncinege, a csuszka, a mezei és a házi veréb is. Berepülő nyílás: 26-27 mm átmérőjű, az odú aljától legalább 18 cm-re legyen. Belső alapterülete: legalább 10 x 10 cm. Kihelyezés: 2 - 6 m magasságban függesztve.

Madáretető építése házilag – „B” típusú odú

A „B” típusú odú leggyakrabban használatos típus. Alkalmas széncinege, csuszka, mezei veréb, légykapók és nyaktekercs számára. Mérete miatt kizárható a seregély. Berepülő nyílás: 32 mm átmérőjű, az odú aljától legalább 20 cm-re legyen. Belső alapterülete: legalább 12,5 x 12,5 cm. Kihelyezés: 2 - 8 m magasságban függesztve vagy fatörzshöz rögzítve.ű

Madáretető építése házilag – „C” típus odú

A „C” típus alapterülete és külső mérete a „B” típusú odúra hasonlít, de nem kerek berepülő nyílása van. Azoknak a fajoknak kedvező, amelyek szeretnek kotlás közben az odúból figyelemmel kísérni a kinti világ történéseit. Berepülő nyílás: legalább 10 cm x 10 cm legyen, de fajtól függően változhat. Belső alapterülete: legalább 12,5 x 12,5 cm. Kihelyezés: A kihelyezett odú nyílása ne nézzen az uralkodó széljárás felé. 2 - 8 m magasságban, fajtól függően helyezhető el.

hirdetes

Madáretető építése házilag – „D” típusú odú („szalakóta” típus)

Az odú az „B” típusra hasonlít, de a méretei nagyobbak. Ebbe az odúba a szalakóta és búbos banka jól megtelepíthető, de használható a seregély számára is. Megfelelő berepülő nyílással még a füles kuvik és a kék galamb is otthonává teheti. Berepülő nyílás: a megtelepítendő fajtól függően 46-60 mm, illetve 80 -120 mm, amely az odú aljától legalább 35-40 cm-re legyen. Belső alapterülete: legalább 20 x 20 cm. Kihelyezés: a megtelepítendő fajtól függően változatosan lehet kihelyezni.

Madáretető építése házilag – Fakusz odú

Háromszög alapterületű farönk, vagy deszka odú. A háromszög mindkét oldalán van berepülő nyílás. Ez lehet szögletes, vagy akár hasadék alakú is. A fakusz odú nevéből is adódik, hogy kifejezetten fakusz fajok számára alkalmatos. Berepülő nyílás: 2-3 cm széles, 5-6 cm magas, az aljától 25-30 cm-re kezdődjék. Felépítése: egyenlő oldalú háromszög alap, 10-12 cm-es szárakkal.

Kihelyezés: Az odút a hegyvidéki tölgyesekben, ártéri fűz-nyár ligeterdőben használhatjuk leginkább. A kihelyezés magassága 0,5 - 1,5 m között változhat, szorosan, hézagmentesen rögzítve a fa törzséhez. Ügyeljünk arra, hogy a fa növekedésével a rögzítés lazítható legyen. 2-3 hektáronként érdemes egyet kitenni, mert a fakuszok nagy táplálkozási területtel rendelkeznek.

Madáretető építése házilag – Kuvik odú

Speciálisan a kuvik számára kitalált odú, de hazánkban volt már rá példa, hogy költött benne seregély és búbos banka is. Berepülő nyílás: a kuvik 6,5-7cm-es lyukméretű odút igényel, amely a természetben manapság ritka. Felépítése: 1-1,2 m hosszú henger alakú cső, a fenékre helyezett vékony fűrészporréteggel. Kihelyezés: Erdőszélek, ligetes erdők, tanyák, nyílt síkvidéki területek háborítatlan részein, nagyobb kertekben, gyümölcsösökben is akár. 3-5 m magasan vízszintesen helyezzük el. A bejárat ne nézzen az uralkodó szélirány felé. Nézzük, mit kell még tudnunk a madarak etetéséről, a következő oldalon további hasznos tanácsok várnak! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

belső elválasztású mirigyek (endokrin mirigyek)

a gerinctelen és gerinces állatokban található, kivezető csővel nem rendelkező mirigyek.... Tovább

hengeres szénaszárítás

olyan szénakészítési eljárás, amely a levélpergés csökkentése, a szár és a levél... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem