Sok madárfajunk odúlakó, azonban a parkok, kertek korhadó, odvas fáinak kivágása veszélyezteti ezen állatok jövőjét. Madárodú kihelyezésével segítséget nyújthatunk a madaraknak, akik cserébe kertünk kártevőit pusztítják és énekükkel viszonozzák kedvességünket. A most következő cikkben remek ötleteket mutatunk nektek, készítsetek saját kezűleg madáretetőt ti is!
Bár sok helyen kaphatunk madárodút, a barkácsolni vágyók otthon is nagyon könnyen elkészíthetik. A legjobb és egyben a legesztétikusabb, ha az odú fából készül, aminek alapja lehet fenyődeszka, a vállalkozó kedvűeknek pedig farönk.
Madáretető építése házilag – Odú készítése fenyődeszkából
Madárodút a legegyszerűbb és legjobb fenyődeszkából készíteni. Ha megfelelően kezeljük a felületet, évekig kitűnő fészkelési lehetőséget biztosít a madaraknak. Alapanyag kereséskor kb. 15 cm széles deszkákat érdemes választanunk, mert ebből lehet a leggyakoribb típust, a „B” odút elkészíteni a legkevesebb anyagveszteséggel. Az alapanyagok közül kerüljük a faforgácslapot és a farostlemezt.
Ezek az anyagok víz hatására hamar tönkremennek, elrohadnak, bepenészednek. A deszka odúkat mindig kenjük be kívülről valamilyen impregnáló anyaggal, lazúr festékkel, vagy lenolajjal. A deszkát gyalulatlanul is felhasználhatjuk, azonban a berepülő nyílás környékét csiszoljuk meg, hogy az érdes felület ne koptassa el a madarak tollait be- és kirepüléskor. Az odú teteje érjen túl az odú alapján, elkerülve a beázást. Fontos, hogy az odú tisztítható is legyen a költési időszak elteltével, ezért célszerű oldalra nyitható tetővel ellátni azokat.
Madáretető építése házilag – Odú készítése farönkből
Ebben az esetben egy kikorhadt, méretre vágott fatörzs az ideális választás. A belső, korhadt részt véső segítségével eltávolítjuk, majd a rönk méretétől függően kivéssük a berepülő nyílást. A farönk-odú méreteinél irányadó a deszkaodú. Az odú aljába helyezhetünk deszkadugót, vagy a külső kerületével megegyező méretű deszkát szögelhetünk rá. A lényeg, hogy rögzítve legyen, és ne essen ki belőle a fészek.
A rönk odú teteje lehet négyszögletes deszkalap, amely szintén túlér az odú alapján, a már említett beázást elkerülvén. Szintén fontos szempont itt is, hogy az odú tisztítását el tudjuk végezni, ezért célszerű oldalra nyitható tetővel ellátni. Most pedig nézzük a különböző odútípusokat, és megépítésüket, a következő oldalon ezeket mutatom be nektek, érdemes lapozni egyet!