Ezekkel etethetjük a madarakat - most tudj meg Te is mindent a helyes madáretetésről

CSAK ezekkel szabad etetni a madarakat! - Szakértői tanácsok mindenkinek!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Mivel szabad etetni a vadmadarakat?

Gyümölcsök

Az ősszel lepotyogó és a szél által lefújt, sérült gyümölcsöket imádják a madarak. Ezeket a gyümölcsöket össze lehet szedni, majd apró darabokra vágva az etetőbe helyezni, de akár a fákon is hagyhatod őket, ahol a madarak könnyedén rájuk találhatnak. Számos más gyümölcsöt, mint például banánt, szőlőt, narancsot, bogyókat, mazsolákat, tökmagokat is nyugodt szívvel kínálhatsz a madaraknak.

Gabonapelyhek

A régi, szikkadt gabonapelyhek és zabpelyhek igazi csemegék a madarak számára. Ha szeretnéd megőrizni az egészségüket, akkor csak alacsony cukortartalmú, és kevés mesterséges színezékkel ellátott pelyheket kínálj nekik.

Diók, mogyorók, stb.

Habár mogyorókat nyersen is árusítanak kifejezetten madáretetés céljából, a mandulák, pekandiók és diók szintén vonzzák a madarakat. A nagyobb darabokat érdemes kisebb darabkákra törni, de egyet-egyet akár egészben is kihelyezhetsz az etetőbe a nagyobb madaraknak. Akár egy fél kókuszdiót is használhatsz az etetőben, ami már önmagában is ehető amellett, hogy további magokat szórhatsz bele. Nem szabad azonban cukormázzal vagy egyéb édesítéssel bevont magokat adni a madaraknak.

hirdetes

Tojások és tojáshéjak

A főtt tojások számos alapvető tápanyagot tartalmaznak, amelyekre a madarak szervezetének szüksége van. Az összezúzott tojáshéjak fontos kalciumforrásokként szolgálhatnak a fészekrakó madarak számára.

Hogyan etesd a madarakat maradékokkal

A legegyszerűbb módszer simán az etetőbe szórni egy kis mennyiségű maradékot a magokkal együtt, de érdemes odafigyelni, mert az olajos maradékok nyomot hagyhatnak maguk után. A nagyobb darabokat javasolt kisebbekre vágni vagy zúzni, mielőtt az etetőbe kerülnének. A táp és a maradék a földre is kiszórható, azonban ez nem ajánlott, mert hacsak nem eszik meg azonnal a madarak, számos kártevőt magukhoz vonzhatnak.

A maradékok hátrányai

Habár a maradékokkal való etetésnek vannak bizonyos előnyei, érdemes tisztában lenni a különböző hátulütőkkel is. 

Kártevők

A maradékok nem csak a madarakat, hanem a különböző rágcsálókat és más kártevőket is mágnesként vonzzák magukhoz, amelyek nem csak a portára, de a madarakra is veszélyt jelenthetnek. Ennek megelőzése érdekében egyszerre csak kis mennyiségű tápot helyezz ki, vagy használj felfüggesztett, nehezen elérhető etetőket.

Rothadás

A konyhai maradékok hamar megromolhatnak, és ezeket a madarak nem szívesen fogyasztják el. Ez különösen a melegebb évszakokban jelenthet problémát, amikor a madaraknak rengeteg természetes tápanyagforrás áll rendelkezésére, és ritkábban kell az etetőkre támaszkodniuk. Ilyen időkben érdemes félretenni és lefagyasztani a maradékokat, hogy szükség idején felhasználhasd őket az etetőkben.

Egészségügyi problémák

Ha a madarak csak maradékokat ennének, akkor rengeteg fontos tápanyag maradna ki az étrendjükből, gátolva ezzel az egészséges növekedésüket és csökkentve energiaszintjüket. A helytelen étrend olyan egészségügyi problémákhoz vezethet, mint elhízás vagy a tollak torzulása. Ezért is nagyon fontos, hogy a maradékokat csak ritkán, kis mennyiségben és mindig csak kiegészítőként használd a magok mellett.

Oldiefan képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fenéklépcső

olyan létesítmény, amelynek célja, hogy a sebes folyású, nagy esésű csatornák vize a... Tovább

ftálimid-származék hatóanyagú gombaölő szerek

a csoportba tartozó hatóanyagok zsíroldékonyak, ezért a sejtekbe aránylag könnyen behatolnak... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatorvos Állattenyésztés