Szakértők álláspontja a tömésről
Tömés során a szárnyas állat nyitott csőrén keresztül a táplálék a nyelőcsőbe kerül, akadálytalanul, elsősorban a lágy szájpadlás hiánya miatt. Tömés alatt az állat testhelyzete, a tömőcső hossza és a rövid bejuttatási idő is azt a célt szolgája, hogy ne jusson takarmány a légutakban. A tömés mindössze másodpercekig tart, ez az állat számára legfeljebb enyhén zavaró körülmény, különösebb jelentőséggel nem bír. A tömés miatt megnagyobbodott máj nem okoz semmilyen szenvedést az állatoknak, ezt a testtartásuk is bizonyítja. A májban lerakódott zsír normál tartás esetén, a tömés elhagyásakor eltűnik, az állat nem hasznosítja.
New York-ban is betiltották
Betiltotta a New York-i városi tanácsa a hízott liba-, és kacsamáj értékesítését. Az állatvédő szervezetek az amerikai kontinensen is régóta kampányolnak az ínyencség ellen, mivel úgy vélik, hogy állatkínzás eredménye az egész. A tenyésztők ott is azt állítják, hogy a gyakorlatot humánus módon végzik, az állatoknak semmi bajuk sem esik.
New York város vezetősége 42-6 arányban szavazta meg a szárnyasok kényszerű tömése révén előállított bizonyos termékek értékesítésének és kínálatának tilalmát, ez a korlátozás 2022-ben lép életbe. Az, aki megsérti, minden alkalommal büntetést kap, melynek értéke 500 és 2000 dollár között lesz. Jeremy Unger, a törvényjavaslatot előterjesztő tanácstag, Carlina Rivera szóvivője elmondta, hogy a tanács egy nagyon kegyetlen és embertelen gyakorlat betiltásáról döntött.
A gyártók tiltakoznak
Az Amerikai Egyesült Államok legnagyobb libamájgyártója, a Hudson Valley Foie Gras cég azonnal tiltakozni kezdett. Ezen a baromfitelepen több mint négyszáz ember dolgozik, Marcus Henley, a cég igazgatója azt mondta, hogy a vállalat humánus módon és New York állam törvényeinek betartásával állítja elő a termékeket. A cég bevételeinek egyharmadát adja New York, ezért nem tervezik az átszervezést, inkább bíróságra viszik az ügyet.
Nem ez az első próbálkozás
Korábban néhány európai parlamenti képviselő az egész Európai Unióban betiltotta volna a liba-, és kacsatömést, de leszavazták őket. Az Egyesült Államokban sem ez az első eset, már Chicago is próbálkozott a hízott libamáj betiltásával, a 2006-os döntést viszont két évvel később hatályon kívül helyezték.