Ennek is vége – Betiltották a kacsa-, és a libamáj értékesítését!

Rengeteg vita volt már korábban is a kacsa-, és a libatömés körül, most pedig úgy néz ki, hogy pont kerül a viták végére. Egyelőre nem az egész világon, sőt, még Európában sem, de valami megmozdult: a New York-i városi tanács úgy döntött, hogy betiltja a foie grass, vagyis a kacsa-, és a libamáj értékesítését. Nézzük a részleteket! 

Betiltják a libatömést

A kacsa-, és libatömés körüli viták már régóta fennállnak

A kényszertömés az egész világon, Amerikában, az Európia Uniós tagországokban, illetve Magyarországon is hatalmas vitákat váltott ki az emberekből, legfőképpen azért, mert a környezetvédők és az állatbarátok kínzásnak tartják.

 

Az Európai Tanács már korábban próbálkozott azzal, hogy betiltja a szárnyasok ilyen formájú hízlalását, a két legnagyobb libamájexportőr, Magyarország és Franciaország tizenöt év türelmi időt kapott a rendelkezés végrehajtására – hazánk évente minimum 1800 tonna libamájat exportál, elsősorban Franciaországba, ahol ezt az ínyencséget különböző eljárásokkal ízesítik, majd francia különlegességként (foje grass néven) értékesítik szerte a világban. 

 

Állatkínzásnak számít-e a kacsa-, és a libatömés? 

Ha az állatbarátok és a környezetvédők érveit nézzük, akkor egyértelműen igen a válasz a fenti kérdésre. Szerintük a szárnyasok a tömés közben szenvednek, feleslegesen vannak kitéve stresszhatásnak, ráadásul sérülhet a nyelőcsövük, emiatt pedig fertőző betegségek is felléphetnek. Megállapították, hogy ez az eljárás egyértelműen ellentmond az állatok természetes életkörülményeinek, nem utolsósorban a megnagyobbodott máj más szerveket is veszélyeztet, ami miatt a szárnyasok akár meg is fulladhatnak, néha pedig már járni sem bírnak, olyan nagyok a fájdalmaik. 

 

Valóban állatkínzás a kacsa-, és a libatömés? 

Nézzük a másik oldalt: az állatorvosok egyértelműen bebizonyították azt, hogy a szakszerű libatömés nem okoz fájdalmat az állatnak. Azt is megállapították, hogy a tömőcső nem okoz egészségkárosodást – ezt a tömött és nemtömött liba összehasonlító bonctani vizsgálata alapján derült ki. A szakemberek a kényszertömés kifejezést hangulatkeltőnek és félrevezetőnek tartják, és azt is kimutatták, hogy az állat nem fél a tömés előtt/alatt, nem mutat menekülési reakciókat. További részleteket a következő oldalon osztok meg veletek, érdemes lapozni egyet!