Tiszta
Akárcsak a tőzeg, a kókuszháncsi is mentes mindenféle betegségtől és kártevőtől, ezért nem kell attól félned, hogy fertőzéseket, vagy gyomokat viszel vele kertedbe, vagy otthonodba.
Újrahasznosítható
A kókuszháncs nem csak azért környezetbarát megoldás, mert természetesen megújul, hanem azért is, mert könnyedén újrahasznosítható. Például ha tavasszal palántákat neveltél benne, az évben később talajtakarónak is felhasználhatod.
A kókuszháncs hátrányai
A megannyi előny ellenére sajnos a kókuszháncs sem tökéletes. Rajtad múlik ugyan, hogy elfogadod-e a hátrányait saját célú felhasználásodhoz, de a negatívumok valójában eltörpülnek a sok pozitívum mellett. Az első probléma a kókuszhánccsal, hogy némelyik termék káros vegyületeket tartalmazhat, amelyek a feldolgozása során kerülhetnek bele.
Fontos elolvasni a termékek címkéjét, hogy ellenőrizd, hogyan kezelték a háncsot, és ezzel elkerült az erősen feldolgozott opciókat. Egy másik probléma, hogy a kókuszháncs hatással lehet a növények számára rendelkezésre álló tápanyagra, és annak felvételére, mert a kókuszháncs bizonyos tápanyagokat jobban vonz. Kaphatók azonban kifejezetten kókuszháncshoz készült műtrágyák és adalékanyagok, amelyek számolnak ezzel a problémával.
Mire használd a kókuszháncsot
A kókuszháncs többféleképpen is alkalmazható a növénytermesztésben. Hidroponikus növénytermesztéshez: tiszta, természetes, és kártevőktől mentes természete tökéletessé teszi a kókuszháncsot az ilyesfajta növénytermesztésre. Termőközeg növénytartókba: a kókuszháncs ideális beltéri növények termesztéséhez, mert olyan jó vízmegtartó és –elvezető képességgel rendelkezik. Talajtakarásra: a kókuszháncs szintén vízmegtartó képességének köszönheti, hogy talajtakarásra is ideális. Magcsíráztatásra: a kókuszháncs tiszta és (a fertőzésektől és a víztől is) biztonságos közeget kínál a magok számára.
Hogyan használd a kókuszháncsot
Az első lépés újrahidratálni a médiumot, hogy a tömör, könnyű téglák bolyhos táptalajjá változzanak. Érdemes erre egy nagy vödröt vagy egy talicskát használni, mert ezekkel rögtön a felhasználási helyére is viheted az újrahidratált háncsot. Habár a kókuszháncs gyorsabban újrahidratálódik, mint a tőzeg, azért légy vele türelmes. Használj meleg vizet, és kis adagokban, lassan öntsd azt a háncsra. Próbáld ne túlhidratálni, de adj neki időt. Ha nem szeretnéd azonnal felhasználni újrahidratált kókuszháncsodat, tedd egy jól lezárható tárolóba.