Hihetetlen, mennyire sokoldalú, mégsem ismeri szinte senki, mostani cikkemben elmondok nektek mindent a kókuszháncsról, valamint a kókuszháncs felhasználásáról, érdemes most is velem tartani!
Milyen fajtái vannak a kókuszháncsnak?
A kókuszháncs a kókusz rostos (a mag és a külső héj közötti) rétegéből készül, és többnyire ültető-, vagy termőközegként, illetve talajtakaróként szokás felhasználni a kertészetben. A kókuszháncsnak három fő típusát különböztetjük meg a feldolgozásuk és előállításuk szerint. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai is.
Kókuszrost
A kókuszháncs rostos kiszerelése tartós és könnyedén újrahasznosítható. Remek szellőzést kínálnak, ezért a gyökerek könnyedén növekedhetnek bennük. Hátrányuk, hogy nem olyan jó nedvszívók, mint a többi háncsfajta.
Kókusztégla
A kókusztégla a kókuszháncs tőzegtéglákhoz hasonló kiszerelése. A három fajta közül ez tartja meg a legtöbb nedvességet. Remek ültetőközeg, de gyorsabban lebomlik, mint a tőzeg.
Háncs
A „sima” kókuszháncs lényegében nagyobb darabokból áll, és remekül tartja a nedvességet, illetve jól is szellőzik. Darabos kiszerelése miatt azonban első sorban inkább talajtakarásra ajánlott, mint ültetőközegnek.
A kókuszháncs előnyei
Jogos a kérdés, hogy miért vesződjön bárki is a kókuszhánccsal, amikor ott a tőzeg, és rengeteg más ültetőközeg is. Helyezkedj el kényelmesen, mert következik a lista, hogy miért érdemes kókuszháncsot használni a kertben!
Jó vízelvezetést kínál
A kókuszháncs első sorban nedvszívó képességéről híres, de emellett jó vízlevezetést kínál a gyökerek számára. Éppen ezért nem csak termőközegnek, hanem magültetéshez is alkalmazható.
Megnehezíti a túlöntözést
A legtöbb kezdő kertész legnagyobb hibája, hogy túlöntözi növényeit, ami a gyökerek szétrohadásához vezet. Jó nedvszívó és vízelvezető képességének köszönhetően a kókuszháncsba ültetett növényeket sokkal nehezebb túlöntözni, és „vízbe fojtani”.
Szellőzést biztosít a gyökerek számára
A kókuszháncs a tőzegmohához hasonlóan bolyhos, így jó szellőzést kínál a növények gyökereinek. Habár a tőzegnél hamarabb lebomlik, rostos formájában elegendő szabad teret hagy a talajban a gyökerek számára. A következő oldalon azt is elmondom, hogyan használhatjuk fel a kókuszháncsot!