Kisméretű kutyafajták: máltai selyemkutya
Nem minden apró termetű kutyafajta mondhatja el magáról, hogy az ókorban görög templomokat emeltek a tiszteletére – a máltai selyemkutya azonban ezek közé tartozik. Jó magatartású, könnyedén nevelhető állatok, de nem ajánlott kisgyerekek közelében tartani őket, mert nem tűrik jól a gyűrődést. Várható élettartamuk 12-15 év. Habár a máltai selyemkutyák előszeretettel okoznak örömet gazdájuknak, nevelésük kissé nehézkes lehet. Mindenképpen érdemes ketrechez szoktatni őket.
Kis termetük miatt nagyon érzékenyek a hidegre, különösen nyirkos helyeken. Hosszú szűrük nem dísz – ez segíti megvédeni bőrüket a napégéstől. Szintén ez okból nem ajánlott kisgyerekeket engedni a közelükbe, ezért nem feltétlenül ideálisak olyan háztartásokba, ahol fiatal gyerekek is vannak.
Kisméretű kutyafajták: si-cu
Barátságos és játékos természetüknek köszönhetően a si-cuk végtelenül népszerűek az apróbb kutyafajták között. A kínai Tang-dinasztiában palotakutyaként tartották őket, a fajta neve pedig „kis oroszlánt” jelent. Várható élettartamuk 10-16 év.
Nevük ellenére nem miniatűr vadállatokról van szó, habár meglehetősen nehéz lehet házhoz szoktatni őket. Légy kitartó nevelésekor és ne hagyd magára, amíg nevelésük teljesen be nem fejeződik. A ketrechez szoktatás e fajtánál is sokat segíthet. Habár a gyerekek mellett jól viselkednek, apró termetük miatt azonban nem ajánlott kisgyermekek közelébe engedni őket, mert könnyedén megsérülhetnek.
Minden kutyafajta hajlamos saját „végtermékének” elfogyasztására, de a si-cukra ez a viselkedés valamiért különösen jellemző. Ezt a problémát csak úgy háríthatod el, ha nem hagyod, hogy hozzá szokjon. Figyelj oda rá és rögtön takarítsd fel, amit maga mögött hagy.
Kisméretű kutyafajták: yorkshire terrier
Ezek a bátor és okos kutyák nincsenek mindig tisztában pici méretükkel. Szerető és határozott fajta, és – ahogyan azt nevük is mutatja – terrierekhez méltóan viselkednek. Várható élettartamuk 12-15 év. A yorkiekként is becézett kutyusok köztudottan nehezen szoktathatók házhoz, ezért mindenképpen ajánlott ketrecbe nevelni őket. Néhány példány kissé túl élénk is lehet, ami azt jelenti, hogy minden apró neszre ugatni kezdhetnek. Ezt a viselkedést korai, kitartó neveléssel mérsékelheted – érdemes profi nevelő segítségét kérni.
A yorkshire terrierekre különösen jellemző a „kis kutya, nagy magabiztosság” jelenség, és nem ritka, hogy náluk sokkal nagyobb termetű kutyákkal próbálnak kikezdeni, ha engedik nekik. Mindig figyelj oda rá és ne hagyd, hogy bajt okozzon. Már korukban ajánlott engedelmességi tréningre vinni őket, hogy megszokják más kutyák és emberek közelségét. Mint sok más kistermetű kutya, ők sem viselik jól a hidegeket, különösen nyirkos helyeken.