Kerti pincék típusai
A kerti pincékért nem feltétlenül kell feltúrnod az egész udvart vagy kertet. Íme néhány megoldás, amelyek mind alkalmasak egy kerti pince kialakítására (még ha nem is feltétlenül a kertben).
Alagsori pincék
Egy nem használt, vagy félkész alagsor tökéletes egy kerti pince kialakítására. Válassz ki egy olyan sarkat, ahol két alapszerkezeti fal ér össze, és ahol egy (lehetőleg északkeletre néző) ablak is van. A maradék két falat magadnak kell felhúznod, hogy elkerítsd az alagsor többi részétől, illetve hogy biztosítsd, hogy a hideg levegő bent, a meleg pedig kint maradjon. Ez különösen azért fontos, mert az otthon melege könnyedén beférkőzhet az alagsorba is.
Az időnkénti szellőzést az ablak biztosítja majd, amire egy sötétítő függönyt is ajánlott felszerelni. Ha teljes mértékben szabályozni szeretnéd a ki- és beáramló levegő mennyiségét, akkor két külön szellőzőcsőre lesz szükséged, ahogy már korábban is említettük. Ehhez szereld ki az ablak üvegét, takard le a rést furnérlemezzel, és vágj bele két nyílást a ki- és bevezető csőnek. A csövek benti végét a maximális szellőzés biztosítása érdekében helyezd minél távolabb egymástól.
Pince a hegyoldalban
Ha telked történetesen egy hegy- vagy domboldalon helyezkedik el, akkor akár ezt is felhasználhatod egy kerti pince kialakításához. Persze akár saját dombot is építhetsz kertedben erre a célra. A hagyományos hegyoldali pincéket kőből vagy sziklából készítették, a modern alternatíva erre egy beton szennyvízülepítő beásása a földbe. Ehhez először ki kell ásnod a pince helyét, majd elhelyezned a tartályt, felszerelni az ajtókat és a szellőzőcsőket, építeni egy bejáratot tetővel, végül pedig ki kell töltened a maradék réseket némi homokos talajjal.
„Lyuk a földben” pince
Ha csak egy kisebb méretű kerti pincére van szükséged, akkor a földbe ásott megoldás tökéletes lehet számodra. Ez a verzió gazdaságosabb és kevesebb munkát is igényel. Válassz egy ideális helyet pincédnek és kezdj el egyenesen lefelé ásni. Eltemethetsz egy faládát, egy fém szemetesvödröt, egy régi hűtőt vagy egy fagyasztót is (de előtte távolítsd el a freont, ha esetleg van benne).
Tippek és tanácsok a kerti pincészethez
Ha még nem foglalkoztál pincében való tárolással, akkor az alábbi tippeket biztosan hasznosnak találod majd, de a tapasztaltabbaknak sem árthat egy kis emlékeztető.
A tökéletes környezet megteremtése
- A stabil hőmérséklet biztosítása érdekében 3 méter mélyre érdemes ásni.
- Szerezz egy jó minőségű hő- és páratartalom mérőt és lehetőleg minden nap ellenőrizd az értékeket.
- A földpadlók több nedvességet képesek megtartani, mint a beton alapok.
- Ha szeretnéd párásabbá tenni pincédet, akkor permetezz egy kis vizet a padlóra, vagy helyezz egy-két edény vizet a földre. Hasonló eredményeket érhetsz el azzal, ha néhány nedves vászonzsákot fektetsz a terményekre.
- Vigyázz azonban, mert ha élelmiszerek nedvessé válnak, akkor sokkal hamarabb megromlanak. Ha a levegő túl nedvessé válik, akkor a pára lecsapódik majd a plafonon és a falakon.
- Tartsd sötétben a pincét – ha vannak ablakok, akkor takard le őket és csak akkor kapcsold fel a villanyt, ha bent tartózkodsz.
A szellőzés biztosítása
- Ne feledd – a meleg levegő felfelé száll, a hideg pedig lefelé igyekszik.
- Egy nyitott ablak általában elegendő egy kerti pince szellőztetésére, de előfordulhat, hogy szellőzőcsöveket kell alkalmaznod (például ablak híján). A kivezető cső a pince felső szintjén, a bevezető pedig a padló közelében helyezkedjen el.
- Ősszel az ablak vagy a bevezető cső kinyitásával csökkentheted a pince hőmérsékletét. Ha eléred az ideális 0-4,4°C közötti szintet, akkor érdemes becsukni ezeket.
- A légáramlás fenntartása érdekében próbáld ne közvetlenül a fal mellé helyezni a ládákat és polcokat.
Hogyan tárold élelmiszereid
- Használj fapolcokat és ládákat élelmiszereid tárolására, mert a fa nem vezeti úgy a hőt, mint a fém.
- Csak a legkiválóbb minőségű terményeket tárold. Ha megsérülnek (karcolások, benyomódások, stb.) akkor sokkal gyorsabban megromlanak majd. Ez sajnos a többi élelmiszer romlását is felgyorsítja, ezért fontos, hogy óvatosan bánj a pincében tárolt terményekkel.
- Ne mosd le a terményeket, mielőtt a pincébe vinnéd őket.
- Bizonyos ételeket elő kell készíteni (pl. sózni), mielőtt hosszú távon tárolhatnád őket.
- Legalább heti egy alkalommal ellenőrizd, hogy nem-e jelent meg valahol penész, vagy nem-e rohadnak az élelmiszerek pincédben.