Tudj meg mindent a karácsonyi növények gondozásáról

A legcsodálatosabb karácsonyi növények, és a gondozásuk

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes

Az ünnepi virágok még a legfehérebb, leghidegebb napokon is színt és melegséget varázsolnak az ember otthonába. Ha azonban szobanövényeid nem bírják sokáig a gyűrődést, miután helyet kapnak nálad, akkor valószínűleg valamit nagyon rosszul csinálsz.

Karácsonyi növények

A legtöbb „ünnepi” növény ugyanis évekig képes megmaradni, persze csak ha megfelelő körülményeket biztosítasz nekik. Vessünk egy pillantást néhány népszerű, jellegzetesen ünnepi szobanövényre, és hogy hogyan biztosíthatod, hogy együtt  karácsonyozhass velük!

Karácsonyi növények – A mikulásvirág

Érdemes olyanokat választani, amiknek kis sárga virágocskák (cyathium) láthatók a nagyobb piros leveleik közepén. A pollent kibocsátó, vagy sárga virág nélküli darabok már túlvannak legelőnyösebb időszakukon, és nem tartanak majd ki az ünnepi időszak végéig.

Gondozása

A virágostól hazafelé menet takard be alaposan, különösen ha a hőmérséklet a mínuszokban mozog, és ne hagyd a kocsiban, amíg beugrasz egy doboz tejért a boltba. Öntözd meg, ha tapintásra száraznak érzed – érzékenyek a túlöntözésre, és túl sok víz hatására gyökerei elrohadhatnak. Szedd le róla a fóliát vagy a cserépfedőt, (vagy legalább szúrj beléjük néhány lyukat) vásárláskor – így biztosíthatod, hogy nem ül majd vízben öntözéskor. Öntözni tehát csak óvatosan, és mindig hagyd teljesen megszáradni. Még több tudnivaló a mikulásvirágról korábbi cikkünkben: A mikulásvirág gondozása

hirdetes

Kidobjam vagy megtartsam?

Ahogy tetszik. Ha azt szeretnéd, hogy jövőre is virágokat hozzon, akkor helyezd egy világos ablakba az ünnepek után. Április 1. után távolítsd el a színes leveleket, és szükség szerint formáld az alakját lecsípéssel egészen kora augusztusig. Szeptemberben helyezd olyan szobába, ahol kizárólag csak természetes fény éri, és naplemente után semmilyen mesterséges lámpa fénye nem zavarja. Október elején visszahelyezheted eredeti helyére (nappali, háló, stb.). A következő oldalon bemutatom a többi karácsonyi növényt! 

Karácsonyi növények – A karácsonyi kaktusz

A karácsonyi kaktuszok a szívósabb ünnepi növények közé tartoznak, és akár évekig is megmaradhatnak. A különböző fajták az év különböző évszakaiban virágzanak, például húsvétkor.

Gondozása

Tartsd egy világos ablakban. Ha a bimbók még kinyílás előtt lepotyognak, az túl magas hőmérsékletre vagy száraz talajra utalhat. Az öntözéssel várj, amíg a talaj meg nem szárad, és ne hagyd, hogy vízben üljön. Mivel pozsgásakról van szó, így a levelek megpuhulhatnak, ha túlöntözöd őket. A föld szárazságát 7-10 naponta érdemes ellenőrizni.

Kidobjam vagy megtartsam?

Érdemes megtartani! Ha jövőre is szeretnél gyönyörködni a virágaiban, akkor nyár végén vagy ősz elején vidd ki durván három hétre a szabadba, és hozd be, amikor a hőmérséklet 5°C alá esik. Jól érzik magukat a cserepekben, ezért évekig nem igényelnek átültetést. Április és október között havi szinten trágyázd őket. Korábbi cikkünkben még többet megtudhatsz a karácsonyi kaktuszról: Mit tegyünk, hogy időben virágozzon a karácsonyi kaktusz? A következő oldalon még több szuper növény vár!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

magrosta (szemrosta)

a rögrostán átesett magvak további tisztítására és szétválasztására szolgáló ->rosta. Tovább

klónszelekció

a klón egyedeinek szelekció, fontos nemesítési eljárás. Többnyire egy anyatövet szemelnek... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem