Az ünnepi virágok még a legfehérebb, leghidegebb napokon is színt és melegséget varázsolnak az ember otthonába. Ha azonban szobanövényeid nem bírják sokáig a gyűrődést, miután helyet kapnak nálad, akkor valószínűleg valamit nagyon rosszul csinálsz.
A legtöbb „ünnepi” növény ugyanis évekig képes megmaradni, persze csak ha megfelelő körülményeket biztosítasz nekik. Vessünk egy pillantást néhány népszerű, jellegzetesen ünnepi szobanövényre, és hogy hogyan biztosíthatod, hogy együtt karácsonyozhass velük!
Karácsonyi növények – A mikulásvirág
Érdemes olyanokat választani, amiknek kis sárga virágocskák (cyathium) láthatók a nagyobb piros leveleik közepén. A pollent kibocsátó, vagy sárga virág nélküli darabok már túlvannak legelőnyösebb időszakukon, és nem tartanak majd ki az ünnepi időszak végéig.
Gondozása
A virágostól hazafelé menet takard be alaposan, különösen ha a hőmérséklet a mínuszokban mozog, és ne hagyd a kocsiban, amíg beugrasz egy doboz tejért a boltba. Öntözd meg, ha tapintásra száraznak érzed – érzékenyek a túlöntözésre, és túl sok víz hatására gyökerei elrohadhatnak. Szedd le róla a fóliát vagy a cserépfedőt, (vagy legalább szúrj beléjük néhány lyukat) vásárláskor – így biztosíthatod, hogy nem ül majd vízben öntözéskor. Öntözni tehát csak óvatosan, és mindig hagyd teljesen megszáradni. Még több tudnivaló a mikulásvirágról korábbi cikkünkben: A mikulásvirág gondozása
Kidobjam vagy megtartsam?
Ahogy tetszik. Ha azt szeretnéd, hogy jövőre is virágokat hozzon, akkor helyezd egy világos ablakba az ünnepek után. Április 1. után távolítsd el a színes leveleket, és szükség szerint formáld az alakját lecsípéssel egészen kora augusztusig. Szeptemberben helyezd olyan szobába, ahol kizárólag csak természetes fény éri, és naplemente után semmilyen mesterséges lámpa fénye nem zavarja. Október elején visszahelyezheted eredeti helyére (nappali, háló, stb.). A következő oldalon bemutatom a többi karácsonyi növényt!
Karácsonyi növények – A karácsonyi kaktusz
A karácsonyi kaktuszok a szívósabb ünnepi növények közé tartoznak, és akár évekig is megmaradhatnak. A különböző fajták az év különböző évszakaiban virágzanak, például húsvétkor.
Gondozása
Tartsd egy világos ablakban. Ha a bimbók még kinyílás előtt lepotyognak, az túl magas hőmérsékletre vagy száraz talajra utalhat. Az öntözéssel várj, amíg a talaj meg nem szárad, és ne hagyd, hogy vízben üljön. Mivel pozsgásakról van szó, így a levelek megpuhulhatnak, ha túlöntözöd őket. A föld szárazságát 7-10 naponta érdemes ellenőrizni.
Kidobjam vagy megtartsam?
Érdemes megtartani! Ha jövőre is szeretnél gyönyörködni a virágaiban, akkor nyár végén vagy ősz elején vidd ki durván három hétre a szabadba, és hozd be, amikor a hőmérséklet 5°C alá esik. Jól érzik magukat a cserepekben, ezért évekig nem igényelnek átültetést. Április és október között havi szinten trágyázd őket. Korábbi cikkünkben még többet megtudhatsz a karácsonyi kaktuszról: Mit tegyünk, hogy időben virágozzon a karácsonyi kaktusz? A következő oldalon még több szuper növény vár!