A jamsz társültetése
A jamsz mellé jó társ a koriander, a bazsalikom, az oregánó, a bársonyvirág, a cékla, a kukorica, a retek, a borsó, a paradicsom, és a paprika is. A Boriskafű segít távol tartani az ormányosbogarakat, a kapor pedig ragadozó darazsakat vonz magához, amelyek pusztítják a levéltetveket és az atkákat.
A jamsz kártevői és betegségei – Jamsz mozaikbetegség
Ez a betegség a levelek mozaikmintájú sebesedésével jár. A növény hervadni kezd és szemmel láthatóan elgyengül. A gumók növekedése lelassul, vagy megáll, és kevés lesz bennük a keményítő. A legjobb gyógyír a védekezés. Próbálj ellenálló változatokat beszerezni, és győződj meg róla, hogy az ágyás és környéke gyommentes maradjon a termőidőszak során. Ezt a betegséget a levéltetvek terjesztik, ezért érdemes ezekre a kártevőkre is odafigyelni, különben akár a hozam felét is elveszítheted.
A jamsz kártevői és betegségei – Égési sérülések
A levelek kiszáradnak, és törékennyé válnak – ránézésre olyanok, mintha megégtek volna. Valójában egy gombás megbetegedés áll a dolog mögött, ami a kerti hulladékkal telel át, ezért fontos, hogy kerted mindig tiszta legyen, és soha ne hagyd ki a szezonvégi nagytakarítást.
A jamsz kártevői és betegségei – Szárazrothadás
Ezt a betegséget egy fonálféreg okozza. Szárazrothadás esetén a gumók héján kisméretű sebek jelennek meg, amelyek idővel egyre mélyebbekké válnak, és idővel repedésekhez és rothadáshoz vezetnek. Elkerüléséhez használj egészséges gumókat vagy csírákat, alkalmazd a fentebb említett fahamus dörzsölést, és próbáld forgatni a vetéseket (például ültess jamszot oda, ahol tavaly chili paprikát termesztettél).
A jamsz kártevői és betegségei – Viaszos pajzstetvek
Ezek az apró, lapos testű rovarok viasszerű anyagot hagynak maguk után, és a növények nedveivel táplálkoznak. A hátrahagyott úgynevezett „mézharmat” hangyákat és különféle betegségeket vonz magához. Neem olajjal érdemes fellépni ellenük, illetve sebfertőtlenítő alkoholos vízzel is permetezheted növényeidet napi rendszerességgel, néhány héten keresztül.
A jamsz kártevői és betegségei – Fehér pajzstetvek
Ezek a rovarok a gumókon jelennek meg, és lelassítják a növekedésüket, vagy akár tönkre is tehetik azokat (a gyökerek összeráncosodhatnak). Neem olajjal, vagy organikus piretrinnel veheted fel velük a küzdelmet
A jamsz szüretelése és tárolása
A tavasszal elültetett jamszok egészen télig növekednek, amikor is elhalnak. Ez azt jelenti, hogy nagyjából 8 hónapot töltenek a talajban, tehát türelemmel kell bánnod velük. Amikor a levelek sárgulni kezdenek, várj még néhány hetet, hogy a gumók megdagadhassanak. Ásd ki a földet óvatosan a növény tövénél, és kövesd a gumókat. Lehetőleg próbálj nem beléjük vágni, de ha mégis sikerül véletlenül, akkor elsőkként használd fel őket.
Ha laza, vályogos talajod van, akkor egy vasvillával is kiemelheted őket, akárcsak a burgonyákat. Fontos, hogy ne mosd le a földet a jamszokról. Tárold őket egy kartondobozban, száraz, hűvös helyen. Időnként nézz rájuk, hogy nem-e rohadnak, vagy romladoznak.