A jamszgyökér bemutatása

Kiaknázatlan kincs - Termesszünk jamszgyökeret!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Tudj meg mindent a jamszgyökérről

Jamsz nevelése gumóról

A jamszokat gumóról is nevelheted, de megjegyeznénk, hogy az így nevelt gyökerek fogékonyabbak az olyan egészségügyi problémákra, mint a szárazrothadás. Növelheted az esélyeidet, ha egy láthatóan egészséges gumót választasz erre a célra. Ezt negyedekre, vagy két félbe kell vágnod, ügyelve arra, hogy mindegyiknek legyen egy „szeme” (csírakezdeménye), amiből a növény maga kifejlődik majd (mintha csak burgonyákat ültetnél).

Dörzsöld be fahamuval a jamszokat, és tedd félre őket néhány napra, hogy elkerüld a fertőzéseket. Ezután ültesd őket kisméretű növénytartókba, jó minőségű talajjal, majd öntözd meg őket alaposan. Amikor aztán megjelennek a csírák, és nagyjából 2,5 centisre nőnek, kiültetheted őket a szabadba (vagy üvegházadba, ha az éghajlat csak ezt engedi meg).

Ültetési távolság

Az egyenletes ültetési távolságra nem igazán kell szigorúan odafigyelni a jamszgyökereknél, de érdemes észben tartani, hogy szapora növények, amelyeknek sok helyre lehet szükségük, miután növekedni kezdenek. Ha biztosra szeretnél menni, ültesd a csírákat egymástól 30 centire, a sorok között pedig másfél méteres helyet hagyj. Fontos továbbá figyelni rá, hogy a jamsznak kell valami, amire felkapaszkodhat, tehát egy lugas, vagy valamilyen egyéb rács, kerítés kell, hogy legyen az ágyás mellett. Néhány gumó kifejezetten nagyra nő meg, és sok helyet igényel – ezért nem érdemes szorosan közel ültetni őket egymáshoz.

hirdetes

A jamsz gondozása – Öntözés

A jamsznak nincs igazán kényes igénye öntözés terén, azonban amikor elülteted a fiatal csírákat, akkor ügyelj rá, hogy elegendő vizet kapjanak, és hogy a talaj maradjon alattuk mindig nyirkos. Az első héten minden nap öntözd meg őket, a második héten minden második nap, majd kezdd el fokozatosan csökkenteni az öntözések sűrűségét, ahogy a palánták egyre nagyobbra nőnek. Az egész termőidőszak alatt összesen nagyjából 100 cm-nyi vizet kell, hogy kapjanak. Erősen ajánlott talajtakarást (szalmából vagy szénából) alkalmazni a palánták körül a nedvesség megőrzése érdekében. Azonban ne feledd, hogy ha a talaj túlságosan átázik, akkor a gyökerek belerohadnak.

A jamsz gondozása – Trágyázás

A csírákat gazdag, organikus ültesd, amikhez legfeljebb érlelt organikus anyagokat adsz hozzá. A zsenge gyökerek ekkor még túl érzékenyek a műtrágyára. Később, amikor elkezdenek megerősödni, háromhetente tápláld a palántákat alacsony nitrogén, és magas foszfortartalmú készítménnyel. Onnantól kezdve, hogy a növények elérik a 60 centis magasságot, elég csak akkor trágyázni őket, ha lelassul a növekedésük, vagy gyengének tűnnek.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hemosziderin

a vörösvérsejteknek a szövetekben történt szétesésekor és a hemoglobin bomlásakor... Tovább

gépudvar

az a tevékenység, amellyel az üzemeltető — esetleg már a gyártó és a forgalmazó... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés