4.) Mosd át nagyon alaposan a csipkebogyókat úgy, hogy egy szűrőedénybe teszed, és vizet folyatsz át rajta. Ezután azonnal fel lehet használni, de félre lehet tenni szárítani, esetleg lefagyasztani is a későbbi felhasználás érdekében. A legegészségesebb akkor lesz a készítmény, ha frissen használod fel a bogyókat.
A csipkebogyó felhasználásának egyéb módjai
A csipkebogyót számos különböző módon fel lehet használni, ezekből mutatok most néhányat!
Csipkebogyó lekvár
A csipkebogyóból lehet lekvárt főzni, vagy akár zselét is készíteni. Gyümölcslének is leszűrhető és azonnal felhasználható, de tárolni is lehet, ugyanis fél évig fogyasztható marad.
A csipkebogyó szárításához a bogyókat terítsd szét egy sütőtálcán, és szárítsd ki a sütőben, vagy dehidratálóban, amíg azok törékenyek nem lesznek. Ha teljesen kiszáradtak, légmentesen lezárt edényben tartsd őket!
Csipkebogyó zselé
Zselé készítésekor a csipkebogyót gyakran keverik más gyümölcsökkel, például almával vagy áfonyával. A lé kinyeréséhez a zselé készítéséhez távolítsd el a virágmaradványokat és a szárakat a csipkebogyóról. Mosd meg a bogyókat hidegvízben. A csipkebogyót tedd egy serpenyőbe, fedd le vízzel és párold 15 percig. Hűtsd le, majd szűrd át egy tartályba. Egy font csipkebogyó kb. 2 csésze gyümölcslével egyenlő.
Csipkebogyó tea
Tea készítéséhez használhatsz friss, vagy akár szárított csipkebogyót is. Ha frisset hazsnálsz, nagyjából kétszer annyira lesz szükséged, mintha szárítottból készítenéd. Friss csipkebogyóteához 4-8 bogyóra lesz szükséged, ezeket tedd egy csésze felforralt vízbe nagyjából 10-15 percre. Ne használj alumínium edényt, mert az elpusztítja a bogyókban lévő C-vitamint. A rozsdamentes acél azonban teljesen megfelel a célnak. Ha nem tudod, hogy ízlene-e, vagy nincs a közeledben csipkebogyó bokor, a különböző élelmiszerboltokban is lehet kapni csipkebogyóteát.