Mi a csipkebogyó? A csipkebogyó a rózsanövény gyümölcse, vagy maghüvelye. Általában vörös, esetleg narancssárga, de az sem ritka, hogy lila, vagy fekete színben pompázik.
Miután a virágok elhervadnak, a növényen megmaradnak a csipkebogyók. Azonban nem ritka, hogy ezekből a piros bogyókból alig akad a növényen, mivel sokan hajlamosak a hervadt rózsavirágokat a következő szárcsomóig metszeni, hogy több virágot hozzon legközelebb. Ha azonban a virágszezon végén az elhasználódott virágokat a rózsabokron hagyod, akkor látni fogod ezeket a pici, bogyó nagyságú, vöröses maggolyókat a szárak hegyén. Ez a csipkebogyó, amely ehető és sok madár is szereti.
A csipkebogyó felhasználása
A csipkebogyó és a rózsaszirom egyaránt ehető. A rózsák ugyanabban a növénytani családba tartoznak, mint az alma, és a termésük is nagyon hasonló. A csipkebogyó kissé savanykás, fanyar ízű, és tele van C-vitaminnal. Ne használj olyan csipkebogyót, amelyet peszticiddel kezeltek, mert az nem alkalmas fogyasztásra!
A csipkebogyóból nagyszerű zselék, szószok, szirupok, levesek és ízesítők, sőt gyümölcsbőr is készülhetnek. A csipkebogyó ízének megismeréséhez első körben érdemes főzni egy csésze csipkebogyó teát.
Útmutató csipkebogyótea főzéséhez
1.) A csipkebogyó betakarításának legjobb ideje az első fagy után jön el, amely még nem a legdurvább fagy. A könnyű fagy ugyanis édesebbé teszi a bogyó ízét. Az érett csipkebogyó legtöbbször vörös, vagy narancssárga. Az érett csipkebogyót egyszerűen csak le kell szedni a növényről, ehhez érdemes kesztyűt viselni, hogy a tövisek ne szúrjanak meg!
2.) Vágd le a maradék szárakat is a bogyóról, majd vágd azt ketté. Ha nagyon pici a bogyó, akkor érdemes lehet ollóval kettévágni.
3.) Igaz, lehet használni egész csipkebogyót is, de vannak benne magok, amik irritálhatnak, mivel szőrös borításuk van, ennélfogva az a legjobb, ha fogyasztás előtt ezeket eltávolítod. Vágd ketté a bogyót és piszkáld ki a magokat! Amennyiben kocsonyát készítesz, nem szükséges eltávolítani őket.
Még nincs vége, a következő oldalon folytatódik a cikk!