A hagymatermesztés rejtelmei

A hagymatermesztés rejtelmei

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A hagymatermesztés rejtelmei

Melyik hagymafajtát válasszam?

A kedvenc ízek mellett a másik legfontosabb szempontot mindenképpen a környezeti tényezők alkotják. Mielőtt egyáltalán elindulnál a boltba, hogy ültetésre vásárolj magadnak hagymákat, tájékozódj róla, hogy kerted milyen hagymafélék számára biztosít megfelelő körülményeket. A legtöbb hagymaféle enyhe és mérsékelten meleg vidékeken érzi jól magát, de nincsenek igazán szigorú elvárásaik, és a legtöbb területen megteremnek.

Ha a tenyészidőszak során túl sok eső éri a hagymákat, akkor könnyedén megromolhatnak, ha a talaj nem szárad meg elég gyorsan két esőzés között. Az áttelelő hagymák a melegebb vidékeken is megteremnek, azonban nem viselik jól az olyan teleket, ahol a hőmérséklet -6°C alá csúszik. A legegyszerűbb megérdeklődni a helyi kertészeti szaküzletben, hogy milyen hagymafajtákat ajánlanak számodra a körülmények alapján.

hirdetes

Ültetés és termesztés

Ültetés előtt elő kell készíteni a talajt a hagymák számára.  Érdemes a hagymákat házon belül elültetni, hogy mire a kinti körülmények elég meleggé válnak számukra, már kellően megerősödjenek a kiültetéshez, és némileg meghosszabbíthasd a tenyészidőszakot. Mindenképpen tartsd be a mag csomagolásán leírtakat, különös tekintettel a hőigényre és ültetési időpontokra. A hagymamagok aprók, ezért nyugodtan ültethetsz többet is egymás mellé egy magnevelő tálcán. A hagymák más növényekkel szemben jobban tűrik, ha megzavarják a gyökereiket, ezért kiültetéskor elég csak simán elhúzni egymástól a palántákat.

Hogy a hagymák hagymarészének legyen elegendő helye a kifejlődéshez, a palántákat legalább 15 cm távolságra érdemes ültetni egymástól. Ha közvetlenül a kerti talajba ülteted őket magokkal, akkor kénytelen leszel megritkítani őket, amikor megkezdődik a csírázás, hogy elég helyük legyen a növekedéshez. Néhány kertész szándékosan kihagyja ezt a ritkítást, hogy megakadályozza hagymái fejlődését. Mint ahogy már feljebb említettük, a zöldhagymák lényegében fiatalabb, fejletlen hagymák, amiket úgy termeszthet az ember, ha nem hagy elég helyet a nagyobb hagymarészek kifejlődésének.

Mivel vékonyan és magasra nőnek, a hagymák még nagy létszámban nem tudnak igazán versenybe szállni a gyomokkal, így a gyomlálásra különösen oda kell majd figyelned. A hagymák a fent említett tudnivalóktól eltekintve meglehetősen egyszerűen termeszthető zöldségek, és nem kívánnak túl sok odafigyelést a tenyészidőszak során. Öntözd őket rendszeresen, de a talaj mindig csak nyirkos legyen – ne hagyd, hogy hagymáid vízben álljanak.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Hódmezõvásárhelyi Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Hódmezõvásárhely Petõfi u. 6. 6800 Magyarország Tovább

méhek betelelése

a méhész tél beállta előtti feladata a téli fészek végleges berendezése és a méhek... Tovább

Tovább a lexikonra
Zöldség