A gyümölcsfák oltása - Az oltvány elültetése
Ezzel elkészült az oltványod, amit persze el is kell ültetned, hogy bármi haszna legyen. Keress egy tápanyagokban gazdag részt kertedben, ahol az oltványt nem zavarja majd meg semmi. Helyezd az oltvány gyökérlabdáját a talajba úgy, hogy az oltás helye nagyjából 5 cm-re legyen a talajszinttől. Érdemes egy jól látható fluoreszkáló szalaggal is megjelölni az oltvány felső végét, hogy jól látható legyen.
Egy másik szalagra (vagy akár a jelölőre) ajánlott felírni azt is, hogy milyen fafajtát oltottál, különösen, ha több változatot is felhasználtál. Ez később nem csak megkülönböztetni segít majd őket, hanem könnyedén megállapíthatod majd, hogy mely fák tűrik jobban az oltást.
Innentől kezdve lényegében hasonlóan kell gondoznod, mint egy „eredeti” facsemetét, azzal a kivétellel, hogy el kell távolítanod minden rügyet és sarjat a gyökéralanyról, hogy az oltvány minden erőforrását az oltóágra fordíthassa. Rendszeresen öntözd mélyen és trágyázd alaposan oltványodat, hogy gyorsan és egészségesen növekedhessen, különösen az ültetés utáni első években.
A gyümölcsfák oltása - Az oltványok védelme
Oltványod az ültetés utáni első néhány évben fokozott védelemre szorul majd. Az oltás helye nagyon érzékeny (egy „eredeti” facsemetének nincs ilyen gyengepontja), és ha megzavarják, akkor az akár a fa kipusztulásához is vezethet. Érdemes védőhengert húzni oltványaid köré, hogy ezzel is megvédd őket a külső behatásoktól. Segíthet az is, óvatosan hozzákötöd egy karóhoz, hogy megvédd az erősebb szelektől.
Ne kösd túl szorosan az oltványt a karóhoz, és lehetőleg ne használj nejlon vagy más műanyag madzagot – keress valamit, ami idővel lebomlik majd. Egy drótkalitkát is felhúzhatsz oltványod köré, mint amilyeneket a paradicsomok körül szoktak használni. Ezzel megvédheted a fiatal ágakat és leveleket a nagyobb testű állatoktól (ha ezek problémát okoznak vidéki kertedben).