A gyümölcsfák oltása - Ekkor kell elvégezni a gyümölcsfák oltását

Gyümölcsfák oltása - Mikor, mivel, miért, hogyan?

Szélesi Ferenc
hirdetes
A gyümölcsfák oltása - Útmutató a gyümölcsfák oltásához

A gyümölcsfák oltása - A gyümölcsfák oltásának menete

A tél végétől kezdve egészen a nyár beköszöntéig foglalkozhatsz gyümölcsfáid oltásával, de érdemes észben tartani, hogy sok múlik azon is, hogy milyen jellegű oltást végzel. Fontos, hogy előre kiválaszd gyökéralanyodat, és hogy még az előtt begyűjtsd az oltóágakat, mielőtt az új rügyek kihajtanának rajtuk. A legjobb oltóágakat nem a fa tövéből, hanem az erősebb, magasabban növő ágak közül érdemes begyűjteni, amelyeken 4-6 rügyet látsz és 25-30 cm hosszúak.

Ügyelj arra is, hogy az oltóág és a gyökéralany lehetőleg ugyan akkora, vagy nagyon hasonló átmérőjűek legyenek. A gyökéralanyt akár előre is elültetheted, vagy egy meglévő facsemetét is kinevezhetsz alanynak, aminek persze meg kell majd válnod a felső részétől, hogy beleolthass egy másik fát. Az oltóágak begyűjtésekor használj éles, fertőtlenített metszőollót, és helyezd a levágott ágakat egy vödör tiszta, friss vízbe, hogy ne száradjanak ki. Gyümölcsfák oltása közben mindig legyen kéznél 1-2 vödör tiszta víz.

hirdetes

A gyümölcsfák oltásának számos különféle módja van, útmutatónkban azonban most általánosságban beszélünk az eljárásról, és mindössze kettőre térünk ki a sok közül. Az oltóág és a gyökéralany külső rétege az úgynevezett „kambium”. Bármilyen módszert is használsz, a gyümölcsfa oltása akkor lesz sikeres, ha az oltóág és a gyökéralany kambiumrétege a lehető legjobban illeszkednek egymáshoz.

A gyümölcsfák oltása - Az oltás rögzítése

Ha elkészültél az oltással, és úgy véled, hogy a két elem megfelelően illeszkedik egymáshoz, az oltás helyén oltószalaggal erősítheted őket egymáshoz. Fontos, hogy szorosan összeragaszd őket, ezzel is biztosítva az tökéletes illeszkedést. Vannak, akik egy vékony réteg oltóviasszal is befedik az oltás helyét.

Mind az oltószalag, mind pedig az oltóviasz egy éven belül lebomlik majd, de fontos, hogy egyikből se használj túl sokat, különben gyűrűzés alakulhat ki az oltás helyén, ami akár a fa pusztulását is okozhatja. Miután elkészültél az oltással, helyezd az oltás helyét víz alá (például egy mély vödörbe), hogy az oltóág ne száradjon ki, amíg el nem ülteted.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

tájfajta

1. (növ.) Egy-egy vidéken a —>természetes szelekció folyamán hosszú idő alatt... Tovább

virulencia

Kórokozó baktériunok azon sajátossága,hogy képesek a szervezetbe behatolni,ott elszaporodni... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs