Csonthéjasok metszése
A gyümölcsök másik kategóriája a csonthéjasok. Ezek közé soroljuk a kajszit, őszibarackot, szilvát, cseresznyét, és a meggyet. Őket pirosbimbós állapotban kell metszeni, mégpedig azért, mert a számukra legveszélyesebb betegségegyüttes a gutaütés hideg időben, a sebfelületen keresztül fertőz. Ez alapján, hiába enyhült az idő, még várnunk kell a metszésükkel.
Különböző koronaformák a csonthéjasoknál
A koronaforma fajonként eltérő, őszibaracknál, és bizonyos esetben kajszinál katlan koronára, cseresznye és meggy, valamint a kajszit sorolhatjuk ide is orsó, szilvánál váza korona a jellemző.
Az orsó koronaforma kialakítása hasonló a kombináltéhoz, melyet az almatermésűeknél jellemeztem, csak az utolsó lépést a kikatlanozást nem végezzük el rajta.
A katlan korona kialakítása merőben eltérő. Ennék a koronaformánál alacsony törzsön 3-5 vázágat nevelünk, melyeket minél jobban próbálunk kiteríteni, hogy a napfény bejusson a korona belsejébe.
A csonthéjasok metszése évről-évre
Első évben a 40-60 centiméteres törzsmagasság felett 4-6 rüggyel elmetsszük. Ha ebben a magasságban vannak már ágak, akkor azokat 2-4 rügyre visszametsszük.
Második, harmadik, negyedik évben a vázágak kialakítása folytatódik, ne metszünk erőteljesen, a hajtások maximum felét távolítsuk el. Fontos, hogy mindig a kifelé néző rügyre metszünk, így biztosítva a megfelelő terítést. Túl gyenge metszésnél viszont felkopaszodik a vázág, ami nem szerencsés, nehéz későbbiekben megifjítani. A felfelé irányuló hajtásokat távolítsuk el.
Ötödik évtől folyamatosan metsszük, állítsuk be a termőegyensúlyt. Alapvető szabály, hogy a vázágon alkaronként legyen egy elágazás, a termő vesszökön pedig kis araszonként. Így elérhető a megfelelő kialakítás, nem lesz túl sűrű, sem felkopaszodott a fa.
Idősebb korban próbáljuk folyamatosan ifjítani a régi vázágakat, biztosítsuk a megfelelő utánpótlást.
Szükséges szerszámok a csonthéjasok metszésénél
Metszéskor ügyeljünk, hogy élesek legyenek a szerszámok, az ágakat egy vágással vágjuk át. Ha kell gondoskodjunk, hogy közben ki tudjuk fenni az ollókat. Legyen kéznél mindig fertőtlenítő, erre lejobb a tiszta alkohol. A metszés megkezdése előtt permetezzük be, vagy mártsuk bele az ollót. Ezzel biztosítjuk, hogy semmilyen kórokozót nem viszünk fel a sebre. Minden fa metszése előtt ismételjük meg a műveletet. Legyen kéznél sebkezelő is, és minden nagyobb felületet alaposan kenjünk be.