A felkötéses szárítás előnyei és hátrányai
A fűszernövények csokorba kötése és fellógatása a legegyszerűbb módszer, ami ideális kisebb mennyiségű termések kiszárításához. Érdemes azonban tisztában lenni az előnyeivel és hátrányaival, hogy tudd, ez-e a megfelelő megoldás számodra.
Előnyök
Az összekötözött fűszereket szinte bárhová felkötheted, ahol száraz és jól mozog a levegő. Ezek a fűszerek a szárítás során csinos díszei lehetnek otthonodnak. Ha éppen nem fűszereket szárítasz rajtuk, a szárítókat más dolgokra, például illatos gyógynövények felakasztására is használhatod.
Hátrányok
Ez a módszer persze nem tökéletes, hiszen minél több termésed van, annál több időbe telik méretre vágni, csokrokra válogatni, összekötözni és felakasztgatni őket. Továbbá ügyelned kell rá, hogy száraz, pormentes helyre kerüljenek, hiszen a poros fűszernövényeket nem ajánlatos a konyhában használni.
Tippek a hatékony felkötéses fűszerszárításhoz
Ha ezzel a módszerrel szeretnéd kiszárítani fűszereidet, akkor tekints rájuk pihentető időtöltésként, ne munkaként. Valójában egyáltalán nem nehéz feladat, sokkal inkább időigényes, de ha megtanulod élvezni, akkor remek kikapcsolódást jelenthet a hétköznapok rohanása helyett. Fontos továbbá, hogy csak addig hagyd felkötve a fűszereket, amennyi idő a szárításhoz szükséges.
Ezután helyezd őket légmentesen zárható üvegekbe, sötét, hűvös helyre, ahol hosszú ideig tárolhatod őket. Érdemes legalább egy hetet hagyni nekik az üvegekben (vagy más tárolókban), hogy igazán kiérjen az aromájuk, mielőtt használni kezdenéd őket.
Bőségesen termő fűszernövények, növekedés közbeni szüretelés
Amikor évelő és egynyári fűszernövényeid megerősödnek és elkezdenek gazdagabban teremni, akkor hamar rájössz majd, hogy nem éri meg a kötözésükkel és felakasztgatásukkal vesződni – egyszerűen túl sok munka lenne. Ideje tehát elővenni a szárító tálcákat és rácsokat a nagyobb mennyiségű termésekhez. Ne feledd, hogy fűszereidet ezzel a módszerrel is száraz, tiszta, jól szellőző helyen kell szárítanod.