A füge metszése – Mikor kell elvégezni a füge metszését?
Először is nézzük, hogy mikor hozza fenséges gyümölcseit a füge! Az első termés július végén szüretelhető, az áttelelt vesszőkön érik be, azonban napfényes, hosszú őszökön van lehetőség arra, hogy a második termés is beérjen, ezeket októberben, a szőlő szüretével egyidejűleg lehet betakarítani. A füge gyümölcse félérett vagy éretlen állapotban tejnedvet ereszt, fanyar, kellemetlen ízű, éppen ezért ügyelni kell arra, hogy csak teljesen éretten szüreteljük. Az érett füge puha, kellemes zamatú és mézédes, azt még fontos megjegyezni, hogy csak pár napig lehet eltartani.
A füge metszése – Az időpont megválasztása
Azt már tudjuk, hogy mikor érik a füge gyümölcse, ebből már sejthető az is, hogy mikor végezzük el a füge metszését. Tavasz kezdetén már ajánlott elvégezni a füge metszését – akkor, amikor még nyugalmi állapotban van a növény. Ekkor, ha még esetlen jön egy nagyobb lehűlés, kisebb kárt fog szenvedni a fügénk, és könnyebben fog regenerálódni is.
A füge metszése – Tudnivalók a metszéshez
Az éves vesszőkön tavasz végén, általában már május közepén elkezdenek kinyílni a rügyek, amikből később kifejlődik a körtealakú termés. Már ezt is tudjuk, ebből pedig adódik, hogy figyelni kell arra, hogy a bimbókkal teli ágakat ne vágjuk le! Fontos tudni azt is, hogy a fügének tejnedve van, ami bőrirritációt okozhat, ezért érdemes kesztyűt húznunk a gondozása során.
A füge metszése – Hogyan végezzük el a metszést?
A füge meleg-, és napfényigényes, ezért a forma kialakításakor törekedni kell arra, hogy a minél jobban elálljon a növény közepétől az ágrendszere. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy levágjuk a középső sudárhajtást, mégpedig olyan magasságig, ahol az elágazódási pontot ki szeretnénk alakítani. A cél mindenképpen az legyen, hogy körbe helyezkedjenek el az ágak, azt viszont ne hagyjuk, hogy nagyon szélesen álljanak el a füge közepétől, mert akkor könnyen letörhetnek. Ezzel nemcsak azt érjük el, hogy a napsugarak kellőképpen kifejtsék hatásukat, hanem azt is, hogy a szél könnyebben átjárja a növényt, így kevesebb betegséget fog elkapni.
A füge metszése – További tanácsok
Ha megvagyunk a forma kialakításával, akkor folytassuk a füge metszését. A fagykárt szenvedett vesszőket, az öregebb ágakat, az elszáradt növényi részeket, gyümölcsmúmiákat távolítsuk el. A metszés helyén mindig új hajtások növesztésére serkentjük a fügét, ezért mindig megújuló, erőteljes növénnyel fogunk találkozni a kertben. Remélem, hogy mindent megtudtatok, amire szükségetek lesz a füge metszésével kapcsolatban, kérlek titeket, segítsétek munkánkat egy szavazattal!
Mindent megtudtál a füge metszésével kapcsolatban?