Szinte minden magyar kertben megtalálható már a füge, hozzánk pedig sorra érkeznek a kérdések ezzel a fantasztikus növénnyel kapcsolatban. Mostani cikkemben a metszéssel fogok foglalkozni, tartsatok velem és tudjatok meg mindent a füge metszéséről!
Ősidők óta szeretjük és nagybecsben tartjuk ezt a különleges kultúrnövényt, amit a gyarapodás jelképes növényeként is számontartunk. Egy mediterrán növényről van szó, ami mára egész Európát meghódította, szinte mindenhol találkozhatunk vele, még a saját kertünkben is!
Pár szóban a fügéről
A fügefa, latinul Ficus caricus a rózsavirágúak rendjébe, és az eperfélék családjába tartozó növény, amelynek eredeti hazája a Mediterránium. Finom, édes gyümölcse miatt már az ókorban is termesztették, manapság Madeirán vannak nagyobb, egybefüggő füge ültetvények.
A növény akár 4 méter magasra is megnőhet, laza, szerte ágazó koronáját jellegzetes formájú, nagy, a széleken fogazott, 3-5 karéjos levelek ékesítik. Termése általában 5-8 centiméteresre nő, ami ha beérik zöldes barnás színű lesz kívül, belül pedig piros.
A füge termesztése
Ültetésére tavasszal, vagy ősszel kell sort keríteni, ugyanis ez az időszak a legjobb számára. Mint sok más fás szárú esetében, úgy itt is érdemes az ültető gödör aljára némi komposztot tenni, hogy biztosítsuk a tápanyagokban gazdag környezetet a növény fejlődéséhez. Ezután természetesen alaposan be kell öntözni a talajt a növény körül. Igazából nincs benne semmi különleges, ami miatt nehézkesnek mondanánk az ültetését.
Viszont ezután jön a türelemjáték, mivel a füge csak a harmadik vagy negyedik évben fordul termőre. Addig is gondozzuk szeretettel. Őszi ültetésnél arra kell figyelni, hogy be legyen takarva a szára a fagy ellen. Erre a célra tegyünk köré földkupacot, vagy takarjuk be falevelekkel, hogy óvjuk a hidegtől a gyökérzetet, és megakadályozzuk a növény kifagyását. Ne sajnáljuk a levelet, vagy a földet róla, kelleni fog bőven.
Hiába szereti a meleget, ez nem azt jelenti, hogy nem kell öntözni. Nyáron a melegben nagyon kell figyelni a megfelelő vízutánpótlásra. Óvni kell a kiszáradástól, ugyanis ha nincs elég csapadék a számára, akkor a finom gyümölcsök lepotyognak a fáról és hiába dolgoztunk vele. Most pedig nézzük, mit kell tudni a füge metszéséről, a következő oldalon folytatom!