Évelő fűszernövények: Oregánó
Minden zöldség örül, ha oregánót ültetnek mellé a kertben. Ügyelj rá, hogy mindig napos helyre, jó vízelvezetésű talajba kerüljön. Metszd rendszeresen, hogy gazdagabb növekedésre ösztönözd. A legintenzívebb íz érdekében az oregánót a bimbók megjelenése után érdemes leszüretelni. Vágd vissza őket egészen egy levélcsoportig, majd kösd csokorba a szálakat, és akaszd ki őket egy száraz, sötét helyre száradni. Ajánlott egy laza perforált papírzacskót húzni rájuk, hogy a száradás során ne porosodjanak meg.
Mire jó az oregánó?
Az oregánó az egyik legsokoldalúbb fűszernövény, aminek tényleg minden konyhában ott a helye – különösen az olasz ízek kedvelőinek otthonába. Az oregánót érdemes zöldségeskertek peremére ültetni, hogy bevonzzák a beporzásért felelős állatokat – a káposztafélék családjába tartozó zöldségek különösen jóban vannak velük.
Évelő fűszernövények: Metélőhagyma
Mielőtt metélőhagymát ültetnél, tudd róla, hogy ha hagyod felmagzani, akkor nagyon agresszív terjeszkedésbe kezdhet kertedben. Ezeket a hagymákat tápanyagokban gazdag talajba kell ültetni ami – ezt bizonyára már kitaláltad – jó vízelvezetést biztosít. Szeretik a napfényt, és jól esik nekik, ha ültetés előtt egy adag komposztot, vagy más organikus anyagot dolgozol a talajba. A metélőhagymát már 60 nappal az ültetés után szüretelni lehet. Vágd vissza a leveleket egészen 3-5 centivel a talaj felettig. A levágott darabokat használd fel frissen, vagy helyezd őket légmentes tárolóba a fagyasztóba. Az első évben 3-4 alkalommal szüretelheted őket, a későbbi termőidőszakokban pedig akár havonta is.
Mire jó a metélőhagyma?
A metélőhagyma egy másik nagyon sokoldalú fűszer, ami kiváló főtt burgonya, rántották, és más tojásételek ízesítésére, de hasonlóképpen ideális halételekhez is.
Évelő fűszernövények: Rozmaring
Habár nagyon szívós növény, a rozmaring akkor nyújtja a legtöbbet, ha jó vízelvezetésű, homokos talajba kerül, mindig napsütötte helyre. Ennek a fűszernövénynek sok helyre van szüksége, mind a talaj alatt, mind pedig felette: egy méretesebb példán 120cm magas és ugyan ilyen széles is lehet. Metszd rendszeresen, és öntözd mélyen, de ne nedvesítsd túl a talajt. A rozmaringot heti rendszerességgel metszd vissza, míg meg nem erősödik – a friss nyiradékot azonnal érdemes felhasználni. Ha a metszéskor 5-7 centit vágsz vissza belőle, azzal egészséges növekedésre ösztönzöd, és elősegítheted, hogy teljes méretűre fejlődjön ki. Ha ki szeretnéd szárítani a levágott darabokat, akkor várj, míg virágzani nem kezd, és használd a levendulánál leírt szárítási módszert.
Mire jó a rozmaring?
A rozmaring kiáztatásával készített olaj isteni ízt kölcsönöz burgonyáknak, vagy pirított zöldségeknek. Elég csak néhány szálat hozzáadni egy üveg olajhoz, és hagyni, hogy az átvegye az ízüket. A friss rozmaringból készített tea serkenti a tanulási készséget és erősíti a koncentrációt.