Évelő fűszernövények: Római kamilla
A római kamilla az évelőkertek nem csupán hasznos, de szép tagja is egyben, mert fehér-sárga virágai sokkal mutatósabbá teszik az egyébként túlnyomóan zöld fűszerágyásokat. A kamilla hűvös körülmények között érzi jól magát, napos, vagy félárnyékos helyen, többnyire száraz talajban. Ha egyszer megerősödik, onnantól kezdve rettentően szívós, és csak szárazságok idején igényel öntözést. Más fűszernövényekkel ellentétben a római kamillának nem a leveleit, hanem a virágát kell leszüretelni. Amikor a szirmok fehérré válnak, közepük pedig világossárga, egyszerűen csak csípd vagy vágd le őket a szárukról. A virágokat egy nagy papírzacskóban szárítsd legalább két hétig.
Mire jó a római kamilla?
Egy maréknyi összezúzott kamillavirágból kellemes teát lehet készíteni – forrald őket 5 percig, majd szűrd le a kész teát, és ízesítsd mézzel. Ez a készítmény nyugtató hatású, és segíthet elaludni.
Évelő fűszernövények: Kakukkfű
A kakukkfű tipikus fűszernövény – nem igényel túl sok gondoskodást. Jól érzi magát forró időben, napos helyen, és csak akkor igényel egy-egy nagyobb öntözést, amikor a talaj teljesen kiszárad. Magról nehéz termeszteni, szóval érdemes inkább palántaként beszerezni. A kakukkfű ágakat az előtt ajánlott leszüretelni, hogy a növény virágzani kezdene, vagy a termőidőszak során bármikor. Ki lehet szárítani, vagy meg is lehet fagyasztani egy légmentesen záródó tárolóban. A rendszere metszéssel sűrűbb, kerek alakú növekedésre ösztönözheted. A nagyobb szüretelések után hagyj meg belőle legalább 15cm-t.
Mire jó a kakukkfű?
A kakukkfű tökéletesen illik többek között a gombák, padlizsánok, paradicsomok, halak, csirke, és sült burgonya teremtette ízvilágba.
Évelő fűszernövények: Menta
A mentának többféle népszerű fajtája is van, és érdemes alaposan utánanézni ezeknek, hogy tudd, pontosan mire használatosak. A mentákat palántaként, vagy kifejlett formájukban érdemes beszerezni, nem pedig magról nevelni. Ezek az évelők nagyon szeretnek terjeszkedni, ezért ajánlatos növénytartóba helyezni őket, nehogy túlzottan elszaporodjanak. A leveleket szükség szerint csípd le róla, vagy vágd vissza a növényt 2,5 cm-rel a talaj felettig, mielőtt beindulna a virágzás.
Mire jó a menta?
A mentát számtalan módon fel lehet használni, és szinte minden édességet és fogást érdekesebbé képes tenni. Keverd a friss leveleket néhány bogyóval egy kis görög joghurtba, és élvezd az egyedi ízvilágot, vagy főzd meg teának, esetleg fagyaszd jégkockákba, és hűtsd vele kedvenc nyári italaidat.