Hogyan tartósították élelmüket az őseink? – Ha szeretnéd kipróbálni azt a módszert, amivel őseink igyekeztek frissen tartani élelmiszereiket, akkor a következő lépéseket kell végigjárnod!
1. Készülj fel rá, hogy mélyre kell majd ásnod
Régen nem voltak hűtők, hűtőtáskák, és még a befőző berendezések sem léteztek, így a tartósítás úttörőinek azokból kellett gazdálkodniuk, ami a rendelkezésükre állt. Ez többnyire a talaj volt, az élelmiszereket pedig mindig a fagyvonal alá kellett, hogy temessék. A fagyvonal afféle szigetelőrétegként szolgált, ugyanis megakadályozta, hogy az időjárás elemei elérjék az élelmiszereket, így azok nem fagytak vagy romlottak meg a földben. Ki kell tehát derítened, hogy otthonod környékén milyen mélyre ér le a fagy, és ez alá kell majd beásnod.
2. Válassz megfelelő helyet
Elődeink nem temethették el akárhová létfontosságú tartalékaikat – olyan helyre kellett helyezniük őket, ahol könnyedén rájuk találhattak szükség esetén (például egy fa lombja alá, vagy egy épület egy kiálló része mellé. Nem csak a feledékenység, hanem különféle elemek és állatok is veszélyeztethették tartalékaikat. Tény, hogy a fagyvonal némi védelmet képez, de még ez sem mindig tökéletes.
3. Szigeteld és takard le tartalékaidat
Miután megásták a lyukat, annak belsejét szalmával vagy laza földdel bélelték ki, majd miután behelyezték az élelmiszereket, azokra is egy réteg szalma vagy föld, illetve levelek kerültek. Ez a réteg extra szigetelést biztosított, így az élelmiszerek nem fagytak meg a tél során.
Földalatti tartósítás napjainkban: készülhetünk vele a világvégére?
Ezen a módszeren egykor egész kolóniák túlélése múlott, de vajon van-e valamilyen szerepe a modern korban? Manapság kétféleképpen alkalmazhatod, de egy lyukat ásni kerted közepére nem feltétlenül a leggazdaságosabb megoldás, így ezt az ősi ötletet jobb, ha félre is tesszük. Az egyik, sokkal okosabb alternatíva pincét kialakítani kertedben, amelyet aztán éveken keresztül alkalmazhatsz élelmiszereid hosszútávú tárolására. Csak győződj meg róla, hogy minden fontos információt összegyűjtöttél a pincék biztonságos kialakításáról, mielőtt belevágnál egy ilyen projektbe.
A másik lehetőség akkor lehet érdekesebb számodra, ha egy katasztrófára szeretnéd felkészíteni otthonodat. Szerencsére hazánkban nem sűrűek a pusztító földrengések, vagy egyéb természeti csapások, de ha máshonnan olvasol bennünket, vagy egyszerűen csak szeretsz biztosra menni, akkor ez a neked való módszer. Nincs más dolgod, mint lezárt tárolókban forgalmazott élelmiszereket vásárolni, és a földben egy műanyag kukában tárolni őket.
Ne felejts el molygolyókat szétszórni a kuka körül, hogy távol tartsd a rovarokat tartalékaidtól. Bizonyára nem is gondoltad volna, hogy őseink módszereinek köszönhetően vagyunk ma képesek olyan hatékonyan tartósítani élelmiszereinket. Egy házi kert fenntartását és a túlélést ősi kötelék csatolja egymáshoz, és ezek az ösztönök a mai napig élnek bennünk.