Miért csökken a verebek száma?
Sajnos tény, hogy a verebek, különösen a mezei verebek állománya drasztikusan csökkent az egész világban – a britek verébállománya például az eredeti létszám 3 százalékára esett vissza. Ennek elsősorban az az oka, hogy az intenzív, ipari jellegű gazdálkodás, a fokozott vegyszerhasználat, a veszteségmentes terménybetakarítás miatt számos országban jelentősen szűkült a verebek élettere és táplálékbázisa is.
A házi veréb közeli kapcsolatba hozható az ember élőhelyeivel és megművelt területeivel. Nem kényszerből vált az ember társává az évek során, mint ahogyan azt néhányan feltételezik.
Megállapítható, hogy még nem teljesen világos, mi okozza a rohamos fogyatkozást, Angliában például egy parazitára gyanakodtak, abban viszont mindenki egyetért, hogy a modern világ nem kedvez számukra. Az első csapás egyértelműnek a gépjárművek elterjedése jelentette – az állattartás visszaszorult, így a verebek nem lopkodhattak a takarmányból. Ezután jött a nagyüzemi mezőgazdaság, majd a felgyorsult urbanizáció.
A veréb, mint mezőgazdasági kártevő…
Igen, rengetegen tekintettek mezőgazdasági kártevőként a verebekre, ezért még irtották is őket. Kínában például hadat üzenten a verebeknek, csakúgy, mint a patkányoknak, a házilegyeknek, valamint a szúnyogoknak. Az énekesmadarakat okolták többek között az állandó éhínségért – 1958-ban nagyjából kétmilliárd verebet irtottak ki, csak Kínában.
Mit tehetünk azért, hogy maradjanak verebek?
A kerttulajdonosok, az átlagos emberek is rengeteget tehetnek azért, hogy megóvják a verebeket. Elég, ha megőrizzük az idősebb, odvas fákat is, és felhagyunk a tarlóégetéssel (egyébként is fel kellene hagyni vele). A meghagyott tarlók nemcsak a verebeknek, hanem számos más madárfajnak is segít átvészelni a telet. Segítsük a verebeket a fészekrakásban, ne zavarjuk el őket, télen pedig helyezzünk ki nekik magokat.
Susanne Jutzeler, suju-foto képe a Pixabay -en.