Nagy a baj, fogynak a verebek is – Így segíts rajtuk!

Azt már sokan tudják, hogyan lehet segíteni a fecskéknek, arra viszont kevesen gondolnak, hogy más madarak is bajban vannak. Egyik legkedvesebb énekesmadarunk kér most segítséget, nézzük, mit tehetünk azért, hogy ne tűnjenek el teljesen a verebek!

Védjük meg a verebeket

Egyre kevesebb verébbel találkozunk

Szürkesége miatt a verebek valamilyen szinten bele tudnak olvadni a környezetbe, ezért sokszor észre sem vesszük őket. Sokaknak emiatt nem tűnik fel az sem, hogy egyre kevesebb példánnyal lehet találkozni – pedig sajnos így van, fogynak a verebek. Nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon bajban vannak ezek az énekesmadarak, nézzük az okokat, és azt, hogyan segíthetünk nekik.

 

Ismerkedjünk meg a verébbel – A házi veréb

A házi veréb Közép-Ázsiában az emberektől távol, nyílt vidékeken fészkel, de máshol is élnek olyan egyedei, melyek távol élnek az emberektől. A verebekről tudni kell, hogy kiválóan alkalmazkodtak az emberek közelségéhez, gyakran fedett helyen fészkelnek, többször lehet találkozni velük beltérben, például gyárakban, raktárakban. A házi veréb legnagyobb példányszámban városokban fordul elő, de a sikeres szaporodás esélye a külvárosi területeken nagyobb, ahol bőségesebben fér hozzá a különféle rovarokhoz.

 

A házi veréb hossza 14-15 centiméter, szárnyfesztávolsága 21-25 centiméter, testtömege 25-40 gramm. Fejének eleje és a fejtető középső része barnásszürke, a szemétől széles sáv kezdődik, ami a halántékán keresztül a tarkójáig húzódik. Farktollai sötétbarnák, szeme barna, csőre fekete, de télen szürke, csak a hegye sötét, lábai sárgásbarnák. 

 

A hazai verébfaj másik tagja a mezei veréb

A mezei veréb hossza 12-15 centiméter, szárnyfesztávolsága 21-26 centiméter, testtömege 25-40 gramm. Feje teteje, halántéka és nyakszirtje vörösbarna, szemsávja, a szeme alatt lévő sáv, hátsó fültájék-foltja és az állát-torkát beborító nagy folt fekete. Pofája és nyaka felső része fehér, hasi oldala fehéres-barnás. A mezei verebet a házi verébtől többek között úgy lehet megkülönböztetni, hogy a mezei verébnek van pofafoltja, míg a házi verébnek nincs.

 

Magyarországon ez a két verébfaj őshonos, de többször figyelték már meg itthon a berki verebet is, ami pedig tőlünk keletre őshonos. Most, hogy kicsit megismerkedtünk a verebekkel, nézzük, mit tehetünk azért, hogy ne tűnjenek el teljesen a Földről, a következő oldalon folytatom! 

Oldiefan képe a Pixabay -en.