Komposztálható dolgok, amiket érdemes kipróbálnod

9 dolog, amikről mindenki tévesen hiszi, hogy nem lehet komposztálni!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Ezeket a dolgokat is lehet komposztálni

5. Étolaj

Az étolajról nem hiába mondják azt, hogy ne kerüljön a komposzt közelébe sem – egyrészt mágnesként vonzza a kártevőket, másrészt vízlepergető réteget képez az organikus anyagok körül, ami rontja a komposzthalom szellőzését és drasztikusan lelassítja a lebontási folyamatot. Habár a szintetikus olajokat semmiképpen nem szabad a komposztra önteni, nagyon minimális minőségű növényi olajat (illetve szintén kevés állati zsírt) azért felhasználhatsz ilyen célokra (napraforgóolaj, olívaolaj, stb.) Ne felejtsd el ellenőrizni, hogy a komposzthalom minél melegebb (50-65°C) legyen, és jól szellőzzön (ehhez rendszeresen forgasd át).

6. Tejtermékek

A tejjel, vajjal, tejföllel, jégkrémmel, sajttal és más tejtermékekkel ugyanaz a probléma, mint a húsokkal – bebüdösödnek, és vonzzák az állatokat. A húsokhoz javasolt árkos megoldás vagy speciális komposztáló ládák a tejtermékeknek is megfelelnek, de mást is tehetsz annak érdekében, hogy a kellemetlen szagok ne nagyon jussanak a levegőbe a halom körül. Igyekezz minél több „barna” (szénben gazdag) alapanyagot hozzáadni a halomhoz, szellőztesd rendszeresen, és biztosítsd, hogy az a minimális mennyiségű tejtermék, amit felhasználsz benne mindig a halom aljára kerüljön.

hirdetes

7. Gyomok és fertőzött növények

Gyakran olvashatjuk, hogy a gyomokat és a kertből eltávolított fertőzött növényeket (vagy növénydarabokat) ne helyezzük a komposztba. Ezt a tanácsot általánosságban érdemes is megfogadni, hiszen a gyomok és a fertőzések „túlélhetik” a komposztálást és tovább terjedhetnek a kertben, miután felhasználod a komposztot növényeid táplálására. Nos a hidegkomposztálásra ez valóban igaz, azonban ha hővel sterilizálod őket a gyomok és a legtöbb fertőzött növény is biztonságosan komposztálhatóvá válik.

A gyomok magvai és a legtöbb betegség nem bírja a magas hőfokokat, és elpusztul, ha huzamosabb ideig kell tűrnie a hőséget. Ehhez legalább 3 napig 55-60°C-n kell tartanod a komposztot, de ha egyébként is ekkora, vagy ennél magasabb hőmérsékleteket használsz a komposztáláshoz (és ezt a hőfokot napokig is biztosítani tudod), akkor nyugodt szívvel dobhatod a halomra a gyomokat és a fertőzött növényeket is.

Ha hidegkomposztálást használsz, akkor sincs minden veszve – fogd a gyomokat és a fertőzött maradványokat, helyezd őket egy légmentesen zárható műanyag tasakba, és tedd ki őket a tűző napra egy hónapra. Ez után ellenőrizd, hogy szárazra „sültek-e”, és ha igen, akkor mehetnek a többi alapanyag közé.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

asztag

a kévében betakarított kalászos gabonából rakott ->kazal, amely lehetővé tette az egy... Tovább

aszepszis

a ->sebészetben alkalmazott eljárás, amelynek lényege a ->sebnek fertőzéstől való... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Talajművelés