5. Étolaj
Az étolajról nem hiába mondják azt, hogy ne kerüljön a komposzt közelébe sem – egyrészt mágnesként vonzza a kártevőket, másrészt vízlepergető réteget képez az organikus anyagok körül, ami rontja a komposzthalom szellőzését és drasztikusan lelassítja a lebontási folyamatot. Habár a szintetikus olajokat semmiképpen nem szabad a komposztra önteni, nagyon minimális minőségű növényi olajat (illetve szintén kevés állati zsírt) azért felhasználhatsz ilyen célokra (napraforgóolaj, olívaolaj, stb.) Ne felejtsd el ellenőrizni, hogy a komposzthalom minél melegebb (50-65°C) legyen, és jól szellőzzön (ehhez rendszeresen forgasd át).
6. Tejtermékek
A tejjel, vajjal, tejföllel, jégkrémmel, sajttal és más tejtermékekkel ugyanaz a probléma, mint a húsokkal – bebüdösödnek, és vonzzák az állatokat. A húsokhoz javasolt árkos megoldás vagy speciális komposztáló ládák a tejtermékeknek is megfelelnek, de mást is tehetsz annak érdekében, hogy a kellemetlen szagok ne nagyon jussanak a levegőbe a halom körül. Igyekezz minél több „barna” (szénben gazdag) alapanyagot hozzáadni a halomhoz, szellőztesd rendszeresen, és biztosítsd, hogy az a minimális mennyiségű tejtermék, amit felhasználsz benne mindig a halom aljára kerüljön.
7. Gyomok és fertőzött növények
Gyakran olvashatjuk, hogy a gyomokat és a kertből eltávolított fertőzött növényeket (vagy növénydarabokat) ne helyezzük a komposztba. Ezt a tanácsot általánosságban érdemes is megfogadni, hiszen a gyomok és a fertőzések „túlélhetik” a komposztálást és tovább terjedhetnek a kertben, miután felhasználod a komposztot növényeid táplálására. Nos a hidegkomposztálásra ez valóban igaz, azonban ha hővel sterilizálod őket a gyomok és a legtöbb fertőzött növény is biztonságosan komposztálhatóvá válik.
A gyomok magvai és a legtöbb betegség nem bírja a magas hőfokokat, és elpusztul, ha huzamosabb ideig kell tűrnie a hőséget. Ehhez legalább 3 napig 55-60°C-n kell tartanod a komposztot, de ha egyébként is ekkora, vagy ennél magasabb hőmérsékleteket használsz a komposztáláshoz (és ezt a hőfokot napokig is biztosítani tudod), akkor nyugodt szívvel dobhatod a halomra a gyomokat és a fertőzött növényeket is.
Ha hidegkomposztálást használsz, akkor sincs minden veszve – fogd a gyomokat és a fertőzött maradványokat, helyezd őket egy légmentesen zárható műanyag tasakba, és tedd ki őket a tűző napra egy hónapra. Ez után ellenőrizd, hogy szárazra „sültek-e”, és ha igen, akkor mehetnek a többi alapanyag közé.