3. Teafilterek
A tealevelek remek komposztanyagok, mert van bennük nitrogén, tanninsav, és olyan nyomelemek, amelyek serkentik a hasznos mikroorganizmusokat, az oxidálás folyamatát, javítják a talaj minőségét, és megerősítik a növények gyökérzetét.
A teafilterek azonban gyakran polipropilént, egy hőálló műanyagot tartalmaznak, mert ezzel ragasztják össze az apró zsákocskákat. A polipropilén nem igazán bomlik le, de olyan káros vegyületek szivároghatnak tőle a komposztba, amiket nem tanácsos a fogyasztásra szánt növényeknek adni. Ha azonban biztos vagy benne, hogy a teafilterek, amikben a teádat vetted pamutból vagy kenderből készültek, akkor használhatod őket a komposztban.
4. Hús és csontok
Gyakran olvashatjuk a komposztálással kapcsolatban, hogy húsokat és csontokat nagyon rossz ötlet a komposzthalomra dobni, mert kártékony, hívatlan vendégeket vonzhatnak a kertbe és bebüdösítik a halmot. A legtöbb egyéb anyag komposztálásakor azért nem jelentkeznek ilyen problémák, mert a növényeket, kávézaccot, kerti maradékokat, és egyéb „hozzávalókat” lebontó mikroorganizmusok aerob jellegűek, ami azt jelenti, hogy oxigénre van szükségük, hogy végezhessék a dolgukat.
Ezzel szemben a nyers, illetve feldolgozott (sült, főtt, stb.) húsok, illetve az állattetemek lebontásáért felelős organizmusok inkább olyan helyeken szaporodnak, ahol nincs, vagy nagyon kevés a levegő. Ez az oxigénhiány az, ami miatt a komposzthalom bebüdösödik, és mindenféle kártevőt vonzz magához a kertben.
Mi tehát a megoldás? Habár egy nyitott, jól szellőző komposzthalom védtelen a kártevők és szagok ellen, van néhány módszer, amivel húsokat is felhasználhatsz a komposztban. Az egyik megoldás egy árkos komposztáló rendszert kialakítani kertedben a húscafatok számára, a másik pedig kifejezetten húsmaradékok komposztálására kialakított, speciális komposztáló ládákat alkalmazni, amik nem engedik ki a kellemetlen szagokat, és viszonylag hamar lebomlanak bennük a húsok.