A disznóvágás folyamata, ilyen volt régen a disznóvágás

Ilyen volt régen egy hagyományos, falusi disznóvágás

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes
Hagyományos disznóvágás

A disznóvágás folyamata – A disznó életének kioltása

Ha disznóvágás, akkor természetesen nem hiányozhatott a pálinka, rendszerint mindenki nagyon korán felkelt, majd megitták az áldomást, és megkezdődött a munka. Voltak olyan helyek, ahol vágás előtt megkergették a sertést, hogy porhanyós legyen a húsa. Ezután jött az a közösségi tevékenység, amiben a böllér volt a főszereplő – ő szúrta le a disznót egy disznóölő késsel, miközben a segédek közreműködtek az állat lefogásában.

A sertés vérét kifolyatták egy vajlingba, általában ez szolgáltatta a reggelit – vagy hagymás vér készült belőle, vagy véres hurkához használták fel. Humánusabb eljárás is volt, ami a disznóvágást illeti: sok helyen elektromos sokkolóval elkábították a disznót, majd a böllér szúrt a megfelelő helyre, a nyaki artériának egyikét átvágta. 

hirdetes

A disznóvágás folyamata – A disznó megtisztítása

Ezek után következett az állat megtisztítása, a szőrzetet forrázták, vagy pörzsölték, majd vízzel feláztatva késsel kaparva távolították el. Következett az állat külsejének mosása, forró vízzel teli kádban sikálták a disznó bőrét, ma már inkább vizes locsolóval folyóvíz mellett súrolják a kormos bőrt. 

A disznóvágás folyamata – A disznó bontása

Következett a sertés bontása. A fejet megtisztítás után abálták, kicsontozás után a hurka alapanyagát képezte, kivéve a tokaszalonnát, amit paprikás szalonnaként sóval, fokhagymával ízesítve, majd lefagyasztva fogyasztottak el. A hájat lefagyasztották a lefejtése után, vagy külön kisütötték. Ezután lefejtették az oldalast, és tartósították: vagy pácolás után felfüstölték vagy megsütötték és a zsírszalonna kisütése után, a levegő kizárásával forró zsírral leöntötték.

A szalonnát formázást követően pácolták, majd füstölték. A lapockából sonkát készítettek, vagy kicsontozás után a kolbászhús alapanyagaként használták fel. A sonkát a csülök levágása után formázták, pácolták, végül füstölték. A csülök friss fogyasztásra vagy tartósítva ételek alapanyaga és ízesítője volt. A körmöt, lábat ritkán füstölték, leginkább frissen fogyasztották körömpörköltként. Most pedig nézzük, mit kell tudni a disznó feldolgozásáról, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hegyibetegség

2500 m tengerszint feletti magasságban alakul ki; a hemoglobin oxigénnel való telítődése... Tovább

takarmányozási hibák

bekövetkeznek, ha az állatokkal nem az igényeiknek megfelelő beltartalmú, hibás v. romlott... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés