Mikor és hogyan metsszük a diófát, hogy többet teremjen. További hasznos információk a diófa ültetéséről, növényvédelemről.

Szeptemberi diófa metszés és hasznos információk a bőséges termésért

Szélesi Ferenc, NA
Frissítve: 2024.08.18
Frissítette: KZs
hirdetes

Először úgy gondoltam, hogy csak és kizárólag a diófa metszéséről fogok beszélni, közben viszont úgy belemelegedtem az írásba, hogy azon kaptam magam, leírtam mindent, ami a diófával kapcsolatos. Remélem elnézitek ezt nektek, a cikkben ettől függetlenül természetesen szó esik a metszésről is, de így most megtudhattok mindent a diófa neveléséről egészen csemetekortól kezdve! 

A diófa metszése, a diófa gondozása
Ha te csak a diófa metszéséről szeretnél megtudni mindent, akkor kattints ide és azonnal a metszési résznél fogod találni magad! Ha viszont mindent megszeretnél tudni a diófáról, akkor maradj velem továbbra is!

A diófa rövid bemutatása

Egy nagyon kedvelt növény, külalakja és gyümölcse miatt terjedt el. A diófa hatalmas, méltóságteljes koronával lett megáldva, ami alatt sokan elférnek, ráadásul hosszúéletű, valódi örökséggé válhat. A diófélék családjába tartozó dió nemzetség nemcsak egy fajt jelöl, hanem összesen huszonegyet. Amit mi általánosságban diónak nevezünk, az a közönséges dió, vagyis a Juglans regia (eredetileg királyi diót jelent).

A közönséges dió egyáltalán nem számít ritkaságnak, Közép-Európától egészen Kína délnyugati vidékéig találkozhatunk vele. A diófa lombhullató, egylaki, átlagos magassága 18-20 méter, de vannak ettől nagyobbak is. Kora elérheti a 150 évet is, de nem növekedik folyamatosan, cseperedése a várható élettartam felénél megáll. 

hirdetes

A diófa igényei

hirdetes

A diófa koronája magas és széles, ezért érdemes nagyobb területet biztosítani számára, már a kezdet kezdetén ügyelni kell a felnőttkori méretére, mivel nagy árnyékot ad, és a légvezetékeket is zavarhatja. Talajigénye nem összetett, kedveli a meszes, humuszos, jó vízellátottságú talajokat, viszont nagyon jól érzi magát átlagos kerti földben is. Nem kedveli a szélsőséges talajtípusokat – nagyon laza homokos, vagy túl kötött agyagos talajt.

Tudnunk kell, hogy gyors sikerre nem számíthatunk, hiszen egy magról ültetett fának legalább 10 évre van szüksége ahhoz, hogy termést hozzon. Természetesen lehet gyorsabb megoldás is, ebben az esetben oltott csemetére van szükségünk, ez 3-4 év múlva kezd el teremni – éppen ezért magasabb az oltott csemeték ára. 

A diófa ültetése

Mint már említettem, érdemes többször is átgondolni, hova kerüljön fa, mivel nagy lombkoronája lesz, ráadásul a gyökerei is terebélyesek. A helyét úgy válasszuk meg, hogy legalább tíz méterre kerüljön a többi fától, illetve épületektől. Kerítés közelébe ne ültessük, mert pár év múlva gondot okozhat a szomszédhoz átnyúló ágai miatt. A következő oldalon megosztok veletek mindent a diófa gondozásáról, neveléséről, és természetesen a metszéséről is, érdemes lapozni egyet!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-26

Több rejlik benne, mint hinnéd: Jerikó rózsája, az újjászülető csoda

A Jerikó rózsája a természet egyik legkülönlegesebb csodája, az újjászületés szimbóluma. Képes teljesen kiszáradni, majd víz hatására újra kibontakozik.

2024-09-23

Október elején készüljünk elő a faültetéshez Bálint gazda örökzöld tanácsaival

Készülj fel te is az őszi faültetésre Bálint gazda és saját tapasztalataim alapján! Tippek a tökéletes talaj-előkészítéshez és a sikeres kertészkedéshez.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-28

Minden, amit a sivatagi rózsáról érdemes tudni: így lesz csodaszép

Hogyan érhetjük el, hogy ez a különleges szobanövény nálunk is a legjobb formáját hozza? Bemutatjuk a sivatagi rózsa gondozását részletesen,hogy csodaszép lehessen.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-28

Megmutatjuk hogyan használd a csodás bio faecetet a poloskák ellen

A faecet nemcsak elűzi a kártevőket, hanem új életre kelti kertedet—természetes, hatékony, és környezetbarát megoldás, amire a növényeid is rábólintanak!

2024-09-03

Itt az almamoly következő generációja - küzdjünk most bio módszerekkel

Itt az almamoly kártevő következő generációja, így érdemes bio megoldásokkal védekezzünk a kártevő ellen, megőrizve az alma egészségét, a termés minőségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

borjúketrec

a korszerű borjúnevelés követelményei előírják a külön épületben elhelyezett... Tovább

zöldbab-betakarító gép

a forgalomban levő gépek kétféle rendszerűek. Az egyik típusúnál a szedőujjak... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növényvédelem oktatás