A diófa metszése
Először is le kell szegeznünk azt, hogy tavasszal tilos metszeni a diófát, mivel ilyenkor magas a gyökérnyomás és rothadást indíthat el a metszés. Másodszor elmondom azt, hogy a helyes időpont szeptemberben van! Az már az előző oldalon kiderült, hogy a diót is támadhatják meg betegségek és kártevők, ezért nagyon fontos, hogy a lehullott lombot eltávolítsuk minden egyes évben és semmisítsük meg. A dió termésének burka zöld, később megrepedezik és leválik, ez általában szeptember-október környékén következik be, ekkor válik éretté.
A csonthéjon belül magas olajtartalmú bél található, melyet mindenki ismer és szeret, szóval nem is beszélek róla többet, jöjjön inkább a metszés! A diófának is szüksége van metszésre, hogy szép formás legyen, és bő termést hozzon. Szerencsére elmondhatom, hogy a szakszerű metszés egyáltalán nem bonyolult, de azért van pár dolog, amit érdemes megfogadni, nézzük, melyek ezek!
A diófa ültetéskori metszése
Már az ültetés során érdemes megkezdenünk a diófa koronájának kialakítását. Kezdésként válasszunk 3-4 olyan vázágat, ami egyenletes távolságra helyezkedik el egymástól, ezután vágjuk vissza ezeket 20-30 centiméterre. A sudárhajtásokat úgy vágjuk vissza, hogy körülbelül 20 centiméterrel nyúljanak túl a vázágakon. A fa növekedési erélye eléggé gyenge az első évben, de a harmadik évtől látni fogjuk a jelentős növekedést.
A diófa koronaalakító metszése
A jól kialakított, szellős koronaformának nagy szerepe van a diófa esetében is, éppen ezért célszerű minden évben karbantartani a diófa lombkoronáját. Azt tudnunk kell, hogy a vázágak maguktól is elég elágazóan nőnek, így ezeket szükségtelen visszametszeni az ültetést követő hét-nyolc évben. Koronaalakító metszés során fontos, hogy a keresztbe és a lombkorona belseje felé növő ágakat, valamint a sérült, beteg növényi részeket távolítsuk el.
A diófa fenntartó metszése
Ennél a metszésnél a termőrészek megújítása a legfontosabb feladat. Ekkor törekedjünk arra, hogy a korona belső részei kellő fényellátásban részesüljenek, valamint el kell érnünk, hogy az ágrendszer kiegyensúlyozott legyen. Érdemes tudni azt is, hogy minél kevésbé metsszük a fa egyes részeit, annál rosszabb lesz a termőképessége, tehát soha ne hagyjuk, hogy a fa lombjának közepe túl sűrű legyen.
A fenntartó metszés elvégezhető nyáron és ősszel egyaránt, de én inkább az őszi időpontot részesítem előnyben, mivel ilyenkor alacsony a gyökérnyomás, a metszés során ejtett sebfelületek könnyebben begyógyulnak. Remélem, hogy cikkem elnyerte a tetszéseteket, és megtudtatok mindent, amire szükségetek van a diófa gondozásához, kérlek, segítsétek munkámat egy őszinte szavazattal!
Hogy tetszett a diófáról szóló cikkem?