Mikor és hogyan metsszük a diófát, hogy többet teremjen. További hasznos információk a diófa ültetéséről, növényvédelemről.

Szeptemberi diófa metszés és hasznos információk a bőséges termésért

Szélesi Ferenc, NA
Frissítve: 2024.08.18
Frissítette: KZs
hirdetes
A diófa metszése, a diófa gondozása

A diófa ültetésének menete

Fontos tudnivaló, hogy a diófa fiatalon még fagyérzékeny, egy keményebb tél sajnos el is intézheti. Ezért olyan helyre kell ültetnünk, ahol képes átvészelni a hideget. Ehhez használhatjuk őseink módszerét, ami az akácpróba: ha a termőhely közelében van akác, és nem szenvedett fagykárokat soha, akkor jó esélye van a diófának is, mivel a két növény fagyérzékenysége hasonló. 

A diófa ültetését végezhetjük ősszel, a többi gyümölcsfa ültetésével egyidőben, de tavasszal is földbe ereszthetjük a csemetét, a jó idő érkezésekor. Az ültetőgödör nagyságát a csemete méretei határozzák meg, általános szabály viszont, hogy a gödör legalább akkora legyen, amiben kényelmesen elférnek a gyökerek. Kötöttebb talajnál indokolttá válik az 1x1x1 méteres gödör kialakítása, mert így nagyobb térfogatú földet lazítunk meg, és a gyökerek könnyebben terjeszkedhetnek.  

hirdetes

Az ültetőgödör aljára kerüljön egy vastag réteg szervestrágya vagy komposzt, ez fogja segíteni a csemete fejlődését. A tápanyagra tegyünk vékony földréteget, mivel abban az esetben károsodás érheti a növényt, ha a gyökér közvetlenül érintkezik vele.

Érdemes gyökérmetszést végeznünk a szabadgyökerű csemeték ültetése előtt, ilyenkor szabaduljunk meg a sérült, elszáradt gyökerektől. A csemetét ültetés előtt legalább egy napig áztassuk vízben, így fel tudja szívni a szükséges mennyiségű nedvességet, és kiültetés után meg tudja kezdeni a hajszálgyökerek nevelését. Szabadgyökerű csemete esetében az oltás helye mutatja az ültetési mélységet, temetésnél viszont figyelnünk kell arra, hogy a föld egyenletesen legyen elosztva. Kupacoljuk meg a földet, így megelőzhetjül a hajszálerek eltépődését! 

Konténeres csemete esetén óvatos ütögetéssel, rázással emeljük ki a növényt az edényből, majd helyezzük az ültetőgödörbe úgy, hogy földjének felszíne egy síkban legyen a talajjal. Földlabdás diófa esetén a gyökerek jutazsákba vannak csomagolva (biológiailag lebomló anyag, amit nem kell levenni a földlabdáról). Kerüljön a földlabda a talajszínt alá, de ne süllyesszük túl mélyre a növényt. 

Az ültetés után jó alaposan öntözzük meg a növényt, és ezt az első hetekben többször ismételjük meg. Ezután érdemes felkupacolni a csemetéket a tél érkezte előtt, a törzset pedig vonjuk körbe nádszövettel, így védve a fagykároktól. Most pedig ejtsünk pár szót a diófa növényvédelméről, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

leölés

állategészségügy rendészeti szempontból a fertőző állatbetegségek terjedésének... Tovább

8/2006. (X. 20.) MeHVM-PM-FVM együttes rendelet

a strukturális alapok és a Kohéziós Alap felhasználásának általános eljárási... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növényvédelem oktatás