A bolti leveskocka praktikus, de tele van adalékanyagokkal és mesterséges ízfokozókkal. Ha szeretnéd kicsit természetesebbé tenni az étkezésedet, készítsd el saját, adalékmentes leveskockádat otthon! Ezzel nem csak a friss alapanyagok minden előnyét élvezheted, de pontosan tudni fogod, mi kerül a levesedbe. Nézzük, hogyan készíthetsz ízletes, házi leveskockát, ami nemcsak egészséges, de praktikus is a konyhában.
Mire lesz szükséged a leveskocka készítéséhez?
Az alapanyagok egyszerűek és könnyen beszerezhetők, a végeredmény pedig természetes, ízletes és adalékmentes lesz:
• 1 kg sárgarépa
• 1 kg fehérrépa (a levelekkel együtt)
• 2 nagy zeller (levelekkel együtt)
• 6 közepes fej vöröshagyma
• 5 db zöldpaprika
• Fél fej fokhagyma
• 4 dl napraforgóolaj
• Só és bors ízlés szerint
A leveskocka elkészítése – Egyszerűbb, mint gondolnád
1. Zöldségek aprítása: Az első lépés a leveskocka készítésénél, hogy minden zöldséget apróra darálj. Ehhez használhatsz egy elektromos zöldségaprítót, ami gyors és hatékony, de ha jobban szeretsz kézzel dolgozni, egy hagyományos kézi aprító is megteszi. Fontos, hogy a darabok egységesen aprók legyenek, így könnyen feldolgozhatók a következő lépésben.
3. Hűtés és adagolás: Miután a zöldségek megpuhultak és az ízek szépen összeértek, hagyd őket kihűlni. A kihűlt masszát adagold ki tetszés szerint. Praktikus módszer, ha jégkockatartóba teszed, így mindig kéznél lesz egy adag leveskocka. Miután megfagyott, kiveheted a tartóból, és egy zacskóban tárolhatod a fagyasztóban – így egyszerűen, gyorsan hozzáadhatod az ételhez.
Miért érdemes házilag készíteni a leveskockát?
Az otthon készült leveskocka nemcsak azért fantasztikus, mert adalékmentes, hanem mert teljesen testreszabható. Ha szereted a fokhagymát, tehetsz bele többet, ha rajongsz a paprikáért, növelheted az arányát. Nem beszélve arról, hogy a saját készítésű kockák friss zöldségekből készülnek, így maximálisan megőrzik a természetes ízeket és tápanyagokat.
Ráadásul, a környezettudatos hozzáállás is szerepet kap – kevesebb csomagolóanyagot használunk, és elkerüljük a műanyag hulladékot, ami a bolti leveskockákkal jár.
Tipp a praktikus tároláshoz
Az előre elkészített leveskockákat a jégkockatartó helyett akár kis üvegekben is tárolhatod. A fagyasztás ebben az esetben is működik, csak ügyelj arra, hogy a massza jól le legyen zárva, hogy ne szívja magába a fagyasztó illatait.
Leveskocka helyett természetes ételízesítő
Ha a leveskocka mellett ételízesítőt is szeretnél készíteni, ez is egyszerűen megoldható. A zöldségek aprítását követően a masszát 50-60 fokos sütőben kell kiszárítani, ami lassan, de kíméletesen vonja ki a nedvességet. Amikor teljesen kiszáradtak a zöldségek, ízesítheted őket egy kis sóval, ami nemcsak az ízeket fokozza, hanem a tartósságot is segíti.
Ha még karakteresebb ízvilágot szeretnél, a szárítás előtt hozzáadhatsz néhány friss zöld levelet, mint például petrezselymet. Miután a szárítás kész, a zöldségeket tetszés szerint tovább apríthatod – a durvább darabos formától egészen a finom porig, attól függően, milyen állagban szeretnéd használni az ételízesítőt.
Ez a módszer nemcsak egészséges, de rendkívül sokoldalú is, mivel saját ízlésedre szabhatod, és mindig friss, természetes alapanyagokból készítheted el kedvenc ételeidhez.
Próbáld ki ezt az egyszerű és természetes receptet, és élvezd a házi készítésű leveskockák friss ízét minden egyes alkalommal!